- Operacja nosa
-
przez Redakcja MediTravel
Złamany nos? Operacja nosa może pomóc!
Poza tym, że jest naszym głównym narządem węchowym, a także częścią układu oddechowego naszego organizmu. Nos od dawna uważany jest za ważny element piękna i ogólnej harmonii twarzy. Jest to nieuniknione, ponieważ jest to najbardziej wystająca część naszej twarzy, siedząc z przodu i na środku, nic dziwnego, że dosłownie „wyróżnia się”. Niestety, wydatna, ale niezabezpieczona pozycja nosa sprawia, że jest on podatny na wypadki i ataki. Uszkodzony nos może nie tylko zmienić Twój wygląd, ale również powodować poważniejsze problemy, takie jak trudności w oddychaniu. Złamanie nosa często leczy się samoistnie, jednak czasami może być konieczna operacja nosa, aby pomóc wyrównać kości i zmienić kształt nosa.
W Meditravel
W Meditravel mamy zespół specjalistów chirurgów z wieloletnim doświadczeniem w zabiegach takich jak operacja nosa (rynoplastyka) i Septoplastyka . Dopasowujemy nasze plany chirurgii plastycznej, aby poradzić sobie z problemami estetycznymi dotyczącymi złamanego nosa, a także pomóc w osiągnięciu poprawy funkcjonalnej.
Co to jest złamany nos?
To pęknięcie lub skrzywienie kości nosa. Często występuje nad grzbietem nosa i obejmuje pobliską chrząstkę (miękkie części nosa), zwłaszcza przegrodę nosową. Przegroda nosowa to elastyczna ściana, która dzieli od wewnątrz lewe i prawe nozdrza. Złamanie może mieć różne nasilenie.
Łagodniejsze złamanie może objawiać się minimalnym obrzękiem lub krótkim krwawieniem z nosa. Osoba może pozostać nieświadoma, dopóki nos nie zagoi się z niewielką deformacją. Ciężkie złamania jednak wiążą się z trudną do przeoczenia deformacją. Nos często przesuwa się z normalnej pozycji linii środkowej zaraz po uderzeniu. Co więcej, zerwaniu tej wielkości mogą towarzyszyć cięższe krwawienia z nosa, zatkane nozdrza, a nawet utrudniony przepływ powietrza.
Co powoduje złamany nos?
Jak wcześniej wspomniano, anatomia i położenie nosa sprawiają, że jest to główny cel różnych urazów. Złamane nosy stanowią do 40% złamań twarzy. Dlatego każda aktywność, która może spowodować uraz twarzy, zwiększa ryzyko złamania nosa. Poniżej znajdują się niektóre z najczęstszych przyczyn złamania nosa:
- Sporty kontaktowe: są to sporty, których nie można uprawiać bez fizycznego kontaktu między zawodnikami. Uraz nosa jest bardzo powszechny w rugby, hokeju i futbolu amerykańskim.
- Walki fizyczne: w dowolnej formie, czy to na poziomie zawodowym (boks, MMA, UFC, itp.) lub regularne kłótnie.
- Wypadki samochodowe: Prowadzenie samochodu bez pasów bezpieczeństwa lub jazda na rowerze bez sprzętu ochronnego również znacznie zwiększają ryzyko urazu nosa.
- Upadki: Złamany nos może być wynikiem upadku z roweru, deskorolki, rolek lub czystej niezdarności.
Ważne
Ważne jest, aby pamiętać, że ze względu na to, że ich niedojrzałe kości są nieco elastyczne, dzieci mają mniejsze ryzyko złamań nosa . Jeśli jednak złamie nos, jest bardziej podatne na długotrwałe deformacje i trudności w oddychaniu. U noworodków podczas porodu mogą wystąpić urazy nosa. Maluchy mogą upaść na twarz podczas nauki chodzenia, a nawet później. U starszych dzieci może dojść do złamania nosa z powodów wymienionych wcześniej.
Jak zapobiec złamaniu nosa?
Chociaż doznanie urazu nosa jest czasem nieuniknione, istnieją pewne kroki, które można wykonać, aby zminimalizować ryzyko złamania nosa:
- Pas bezpieczeństwa: zapięcie pasów w samochodzie zapewnia bezpieczeństwo w razie wypadku samochodowego. Zmniejsza ryzyko złamania nosa prawie o połowę. Pasy bezpieczeństwa są dla wszystkich, więc zawsze upewnij się, że młodsze dzieci są również w fotelikach dostosowanych do wieku.
- Kaski: Sporty niosące ze sobą znaczne ryzyko urazów głowy i nosa (futbol amerykański, jazda na rowerze, hokej) często wymagają używania kasków jako części stroju. Ponadto na motocyklu ZAWSZE należy nosić kask.
- Sprzęt ochronny: W sportach takich jak rugby, walka zawodowa, koszykówka i piłka nożna, ochraniacz na twarz jest zawsze opcją, aby chronić twarz przed urazami nosa, a także złamaniami kości szczękowych, jarzmowych i oczodołu.
Jak stwierdzić, czy masz złamany nos?
Oznaki i objawy złamanego nosa mogą pojawić się natychmiast po uderzeniu lub mogą pojawić się do 3 dni. Obrzęk może utrudniać dokładną ocenę stopnia uszkodzenia nosa. Inne objawy to:
- Ból: Zwłaszcza przy dotykaniu nosa. Może mu towarzyszyć chrzęst
- Siniaki: Wokół nosa i okolic oczu mogą pojawić się przebarwienia. Wynika to z przerwania naczyń włosowatych i gromadzenia się krwi pod powierzchnią skóry.
- Krwawienia z nosa: mogą mieć różne nasilenie. Obfity lub ciągły przepływ krwi jest sygnałem ostrzegawczym, aby szukać natychmiastowej profesjonalnej pomocy.
- Wyciek z nosa: to kolejna sytuacja medyczna. Wyraźna wydzielina z nosa może oznaczać wyciek płynu mózgowo-rdzeniowego (płynu mózgowego). Zwykle dzieje się tak z powodu przerwania cienkiego dołka etmoidalnego, płytki kostnej, która stanowi część podstawy czaszki, oddzielając mózg od zatok.
- Trudności z oddychaniem: mogą to być bezpośrednie skutki obrzęku nosa, wysuszonej krwi lub skrzywionej przegrody.
- Krzywy nos: możesz zauważyć, że twój nos jest zniekształcony i nie jest już tak prosty jak wcześniej.
Jak diagnozuje się złamany nos?
Jeśli uraz nosa nie jest poważny, a towarzyszy mu jedynie łagodny obrzęk i ból, najlepiej jest poczekać, aż obrzęk ustąpi. To pozwoli Tobie i Twojemu lekarzowi lepiej ocenić uraz nosa. Należy pamiętać, że nie powinno się czekać dłużej niż tydzień przed zasięgnięciem porady lekarskiej.
Podczas wizyty lekarz będzie delikatnie szturchał nos i okolice. Zbadają twój kanał nosowy, aby sprawdzić oznaki dalszego uszkodzenia kości lub niedrożności. Twój lekarz może użyć środków znieczulających (sprayu do nosa lub miejscowych zastrzyków) , aby badanie fizykalne było wygodniejsze. Zostaniesz zapytany, w jaki sposób doznałeś urazu, historię medyczną i chirurgiczną, alergie i obecne leki.
Zdjęcia rentgenowskie są rzadko potrzebne do zdiagnozowania złamanego nosa. Jednak lekarz może wykonać tomografię komputerową (CT), jeśli urazy nosa są tak poważne, że badanie fizykalne jest niemożliwe lub jeśli podejrzewają wielokrotne obrażenia.
Jakie są możliwe powikłania złamanego nosa?
Następstwa złamania nosa mogą mieć różne nasilenie. Poniżej kilka możliwych powikłań złamanego nosa:
- Skrzywiona przegroda: Częste powikłanie złamanego nosa. Przegroda nosowa to cienka ściana wewnątrz nosa, która oddziela prawe i lewe nozdrza. Odchylenie przegrody występuje, gdy przegroda nosowa jest przemieszczona. Prowadzi to do zwężenia dróg oddechowych i może powodować trudności w oddychaniu.
- Skrzywiony nos zewnętrzny : zwykle można go łatwo wyprostować w ciągu 10-14 dni, w przeciwnym razie nos pozostanie skrzywiony, chyba że zostanie przeprowadzona formalna operacja nosa.
- Krwiak przegrody: To wtedy krew gromadzi się w złamanej kości, blokując jedno lub oba nozdrza. Jest to stan nagły, który wymaga natychmiastowego drenażu chirurgicznego, aby zapobiec uszkodzeniu chrząstki.
- Złamanie chrząstki: chrząstka jest miękką, ściśliwą częścią nosa. Może zostać rozbita w wyniku silnego uderzenia, najczęściej w wypadku samochodowym. Ciężkie uszkodzenie nosa może wymagać interwencji chirurgicznej (operacji nosa).
- Infekcja: Zaburzenie struktury nosa sprawia, że nos jest podatny na inwazję bakterii. Może to rozprzestrzenić się na pobliskie zatoki, kości twarzy, a nawet mózg (zapalenie opon mózgowych).
- Zmieniony zmysł węchu: Wszystkie złamania nosa niosą ze sobą ryzyko upośledzenia węchu . Może to wahać się od zmniejszenia zdolności wykrywania zapachu (hiposmia) do całkowitego braku zapachu (anosmia).
Sprawdź przewodnik po operacji nosa
Jeśli uraz nosa nie wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej i nie powoduje poważnych problemów, przed wizytą u lekarza można bezpiecznie postępować zgodnie z poniższymi sugestiami:
- Okłady z lodu: Kilka razy dziennie nałóż paczkę lodu owiniętą w ręcznik lub jego odpowiednik (torbę mrożonego groszku) na złamany nos na 15 minut.
- Ulga w bólu: Możesz stosować leki dostępne bez recepty, takie jak paracetamol lub ibuprofen, w celu kontroli objawów.
- Kontrola krwawienia z nosa: Usiądź, pochyl się do przodu i uszczypnij miękką część nosa nad nozdrzami – tylko jeśli to możliwe. Unikaj odchylania głowy do tyłu, jak to często bywa, ponieważ spowoduje to spłynięcie krwi do tylnej części gardła.
- Redukcja obrzęku: Aby złagodzić obrzęk nosa, trzymaj głowę prosto, układając poduszki podczas leżenia.
Oprócz tych wskazówek dotyczących samoopieki jest kilka ważnych zakazów, których należy unikać, gdy nos się goi.
- Nie ośmielaj się samemu wyprostować nosa. Zamiast tego poszukaj wykwalifikowanego lekarza.
- Unikaj noszenia okularów, dopóki obrzęk nie zmniejszy się znacząco.
- Powstrzymaj się przed dmuchaniem lub dłubaniem w nosie. Może to zaostrzyć obrażenia.
- Przez pierwsze 2 tygodnie pozwól nosowi prawidłowo się goić i unikaj forsownej aktywności.
- Nie uprawiaj sportu przez co najmniej 6 tygodni. Zawsze istnieje szansa, że możesz uderzyć się w twarz… ponownie.
Jak leczy się złamany nos?
Jeśli miałeś wypadek, otrzymasz pomoc na izbie przyjęć. Po zajęciu się poważniejszymi obrażeniami zostaniesz skierowany do laryngologa lub chirurga plastycznego, aby ocenić złamany nos i zdecydować, czy konieczna jest jakakolwiek interwencja. Poniżej znajdują się możliwe podejścia do zastosowania w przypadku złamanego nosa:
LEKI
- Leki bez recepty: Obejmuje to leki przeciwbólowe, takie jak acetaminofen (paracetamol), które zapewniają ulgę w bólu. Możesz również użyć środków obkurczających nos, aby złagodzić obrzęki poprzez zwężenie naczyń krwionośnych błony śluzowej.
- Antybiotyki: Możesz otrzymać receptę na empiryczną terapię przeciwdrobnoustrojową jako profilaktykę. Uszkodzony nos jest podatny na infekcje.
DROBNE PROCEDURY
- Jeśli nos nie jest prosty na zewnątrz, należy go wyprostować.
- Nie będziesz potrzebować wkładu do nosa.
Rzadko chirurg może potrzebować wykonać inne zabiegi, w tym:
- Oczyszczanie: Jest to proces usuwania wszystkich zgrubiałych, zainfekowanych i nieżywotnych tkanek i szczątków. Jeśli obecna jest otwarta rana, konieczne jest dokładne oczyszczenie.
- Zatkanie nosa: Jeśli krwawienie nie ustąpi, chirurg może zatkać nos gąbką lub gazą hemostatyczną.
- Drenaż chirurgiczny: Krwiak przegrody to nagły przypadek medyczny. Musi być drenowany lub nacinany za pomocą znieczulenia miejscowego, aby zapobiec poważnym powikłaniom.
OPERACJA NOSA
- Operacja nosa : często konieczna jest rekonstrukcja nosa przez doświadczonego chirurga, aby naprawić złamany nos, jeśli estetyczne wyniki technik zamkniętej redukcji są mniej niż pożądane. Operacja nosa pozwala chirurgowi naprawić złamany nos i poprawić jego cechy, aby uzyskać pożądany wygląd.
- Twój chirurg może zająć się innymi problemami z nosem podczas tej samej procedury. Na przykład; duży garb grzbietowy (mostek), nadmiernie wystający czubek lub karbowane nozdrza.
- Operacja nosa wykorzystuje albo: technika otwarta (małe nacięcie skóry między nozdrzami) lub technika zamknięta (bez nacięcia skóry zewnętrznej). Zależy to od rodzaju urazu i deformacji oraz od tego, co chcesz zrobić.
- Septoplastyka: to chirurgiczna korekcja ubytków przegrody nosowej, która często ulega uszkodzeniu w urazach nosa. Poprawia to przepływ powietrza i oddychanie.
- Septoryinoplastyka odnosi się do zabiegu, w którym zarówno przegroda nosowa, jak i wygląd nosa wymagają korekty.
Operacja nosa: czego możesz się spodziewać
U większości pacjentów nos NIE będzie usztywniany.
Jak każdy zabieg chirurgiczny, należy spodziewać się bólu, obrzęku i siniaków . Są najbardziej widoczne w pierwszym tygodniu po zabiegu, zanim zaczną zanikać. Siniaki i tkliwość mogą rozciągać się na policzki i okolice pod oczami, nie jest to niczym niezwykłym i jest wynikiem nieuniknionego uszkodzenia naczyń krwionośnych podczas zabiegu. Chociaż zwykle zaczyna to ustępować w ciągu kilku dni, powinieneś wziąć co najmniej 2 tygodnie przerwy po operacji, aby umożliwić sobie prawidłowy powrót do zdrowia i odpoczynek.
Być może jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać po przejściu operacji nosa , jest to, że droga do pełnego wyzdrowienia jest długa. To nie znaczy, że nie zauważysz żadnych zmian. Początkowe wyniki zaczynają się pojawiać w ciągu 1 miesiąca, gdy tkanka zaczyna się goić, a obrzęk zaczyna ustępować.
W przeciwieństwie do innych części ciała, tkanka miękka nosa ma tendencję do dłuższego utrzymywania obrzęku. Dlatego pomimo zauważenia znaczących zmian w ciągu pierwszych kilku tygodni, ostateczny kształt nosa zajmie kilka miesięcy, a nawet rok.