Wypadanie wlosow z powodu chorob
  • 16
  • 0

Wypadanie włosów z powodu chorób

Włos zbudowany jest z bardzo wytrzymałego białka o nazwie keratyna.

 

Zaburzenia tarczycy a wypadanie włosów.

W dolnej części szyi znajduje się gruczoł tarczowy. Produkuje on trójjodotyroninę T3 oraz tyroksynę T4. Hormony te wpływają na wiele procesów w ludzkim organizmie. Dodatkowo praca tarczycy jest sprzężona z pracą przysadki mózgowej. Przysadka mózgowa wydziela gruczoł TSH, który pobudza gruczoł tarczowy do wydzielania T3 oraz T4. Gdy te zostaną wydzielone zaczyna działać ujemne sprzężenie zwrotne, które hamuje nadmierne wydzielanie hormonów. 

Zwiększone stężenie hormonu TSH we krwi świadczy o niedoczynności tarczycy, natomiast zmniejszone o jej nadczynności. Dodatkowo przy niedoczynności tarczycy występuje niedobór łoju, przez co włosy są matowe, suche i łatwo się łamią. Przy nadczynności natomiast ilość wydzielanego łoju jest zbyt duża. Wpływa to niekorzystnie na włosy. Są one przetłuszczone oraz znacznie obciążone. 

Zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy powoduje zachwianie równowagi hormonalnej. To właśnie problemy zdrowotne tarczycy są najczęstszą przyczyną wypadania włosów. 

Zachwianie równowagi hormonalnej związane z tym organem powoduje rozproszone wypadanie włosów, a nieleczone może także doprowadzić do pełnej utraty włosów. 

Gdy jednak problemy tarczycy zostaną odkryte dość wcześnie, można uniknąć wypadania włosów. W łagodnej niedoczynności czy nadczynności oraz w niewielkich, przejściowych problemach w funkcjonowaniu tarczycy, wypadanie włosów nie powinno się pojawiać. 

Wypadanie włosów z powodu chorób tarczycy występuje po kilku miesiącach od pojawienia się objawów. Niestety przez to wiele osób uważa, że to właśnie leki na tarczycę powodują utratę włosów i zaprzestają ich zażywania. To niestety prowadzi do jeszcze bardziej nasilonej utraty włosów.

Borelioza, a wypadanie włosów 

Borelioza, choroba zakaźna wywoływana przez bakterie z rodzaju Borrelia, przenoszona przez kleszcze, może mieć różnorodne skutki dla zdrowia, w tym także dla stanu włosów. Chociaż wypadanie włosów nie jest najbardziej typowym objawem boreliozy, niektóre badania i raporty pacjentów wskazują, że może ono wystąpić w toku tej choroby. Możliwe przyczyny wypadania włosów w przypadku boreliozy obejmują ogólny stan zapalny w organizmie, reakcje immunologiczne, a także stres związany z diagnozą i leczeniem choroby. Ponadto, niektóre leki stosowane w leczeniu boreliozy mogą przyczyniać się do problemów z włosami.

Wypadanie włosów spowodowane boreliozą zwykle jest odwracalne i może ustąpić po skutecznym leczeniu infekcji. Ważne jest, aby pacjenci z boreliozą monitorowali swoje objawy i konsultowali się z lekarzem, aby uzyskać odpowiednie leczenie zarówno samej boreliozy, jak i jej potencjalnych skutków ubocznych, takich jak wypadanie włosów.

Grzybica skóry głowy a wypadanie włosów.

Grzybica skóry głowy jest to choroba wywołana przez grzyby, które mają stały kontakt z powierzchnią skóry człowieka. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj poprzez kontakt z osobą chorą lub jej rzeczami osobistymi. Organizm ma jednak swoje mechanizmy obronne, dlatego nie należy obawiać się niewielkiego kontaktu z osobą dotkniętą tą chorobą.

Objawy tej choroby to oprócz wypadania włosów między innymi zaczerwieniona skóra, swędzenie czy ból. Wyróżnić można kilka rodzajów grzybicy. 

Grzybica skóry głowy powoduje zarówno rozproszoną, jak i kolistą utratę włosów. Podczas występowania grzybicy skóry głowy korzeń włosa jest uszkodzony, dlatego też dochodzi do ich wypadania. 

Bardzo ważne jest szybkie reagowanie na zmiany. Gdy tylko pojawią się jakiekolwiek zmiany skórne głowy, należy niezwłocznie skonsultować to z dermatologiem. Ponieważ wcześnie wykryta grzybica doprowadzi do szybszej reakcji i mniejszego ryzyka utraty włosów. Dłuższe zwlekanie z wizytą u lekarza powoduje kompletne uszkodzenie mieszków włosowych, a to doprowadza do wypadania włosów i problemów z ich odrastaniem. 

Choroby autoimmunologiczne a utrata włosów.

Jedną z najczęstszych przyczyn łysienia w chorobach autoimmunologicznych jest łysienie plackowate. 

Choroby autoimmunologiczne polegają na tym, że organizm traktuje swoje własne komórki jako obce. Chcąc ochronić się przed niebezpieczeństwem związanym z „obcymi” komórkami atakuje je i stara się je zniszczyć. Aby wykryć występowanie takiej choroby konieczna jest diagnoza medyczna.

Choroba ta zazwyczaj pojawia się jeszcze przed trzydziestym rokiem życia. Niestety, w im wcześniejszym wieku się ona pojawi, tym trudniej jest ją wyleczyć. 

Na początku pojawia się jedno, niewielkie miejsce objęte chorobą. Z biegiem czasu ilość łysych miejsc się powiększa. Jest to dość ciężka sytuacja, dlatego że w krótkim czasie dochodzi do utraty większości włosów. A w przeciągu kilku tygodni może dojść do całkowitego wyłysienia. 

Łysienie plackowate ma wiele odmian. Utrata włosów może obejmować obszar całej głowy lub jedną część ciała. W niektórych przypadkach może wystąpić problem z odrastaniem włosów, a także utarta włosów na całym ciele.

Łuszczyca, a wypadanie włosów

Łuszczyca, przewlekła choroba skóry charakteryzująca się pojawieniem się czerwonych, łuszczących się plam, może również wpływać na skórę głowy, prowadząc do problemów z włosami, w tym do ich wypadania. W przypadku łuszczycy skóry głowy, nadmierny wzrost i złuszczanie się komórek skóry może powodować zablokowanie i uszkodzenie mieszka włosowego, co w konsekwencji może prowadzić do osłabienia i wypadania włosów. Chociaż łuszczyca sama w sobie nie powoduje trwałego łysienia, intensywne drapanie i uszkodzenie skóry głowy spowodowane swędzeniem i podrażnieniem mogą nasilać problem wypadania włosów. Ważne jest, aby osoby cierpiące na łuszczycę skóry głowy podjęły odpowiednie kroki w celu jej leczenia, w tym stosowanie specjalistycznych szamponów, leków przepisanych przez dermatologa oraz unikanie czynników mogących nasilać stan zapalny. W niektórych przypadkach może być również zalecana konsultacja z trychologiem, aby zająć się problemem wypadania włosów i wspomóc regenerację i wzrost zdrowych włosów.

Wypadanie włosów a niestrawność 

Zdrowie układu pokarmowego odgrywa kluczową rolę w zachowaniu zdrowia włosów. Jednym z ważniejszych jego części jest okrężnica. 

Nasze samopoczucie oraz ważne funkcje organizmu są powiązane ze zdrowiem okrężnicy. Niestety, utrata włosów spowodowana zaburzeniami jelitowymi to dość częsty problem. Szczególnie ryzyko utraty włosów można zaobserwować przy chorobie Leśniowskiego-Crohna, czyli chorobie zapalnej jelita. 

Dodatkowo także wypadanie włosów może być spowodowane występowaniem pasożytów jelitowych, zespołem jelita drażliwego, a także innych przewlekłych chorób jelita. 

Jelito jest miejscem, w którym składniki pokarmowe są wchłaniane do krwi. Dlatego problemy związane z jelitem prowadzą do problemów z niedostateczną ilością składników budulcowych włosa. Z tego też powodu włosy stają się coraz słabsze oraz w konsekwencji tego wypadają. 

Wypadanie włosów a cukrzyca 

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną. Niestety poprzez swój wpływ na niedostateczną ilość składników odżywczych doprowadza do wypadania włosów. 

Cukrzyca ma wpływ na równowagę hormonalną organizmu. Brak równowagi prowadzi do zaburzeń we wzroście i regeneracji włosów. 

W cukrzycy jednym z problemów uniemożliwiających poprawny wzrost włosów jest zaburzenie lepkości krwi. Ponieważ ilość glukozy we krwi jest większa, tym samym gęstość krwi wzrasta. W takiej sytuacji niewielkim naczyniom włosowatym jest trudniej dostarczyć do mieszków włosowych niezbędnych do wzrostu i rozwoju składników. 

Dodatkowym następstwem cukrzycy jest także uszkodzenie naczyń krwionośnych włosów, co doprowadza do spowolnienia ich wzrostu, a także wypadania.  

Zwiększona ilość cukru we krwi prowadzi do osłabienia układu odpornościowego organizmu, a to skutkuje pojawianiem się infekcji, które dodatkowo osłabiają włosy. 

Tak jak i we wcześniejszych chorobach czas ma ogromne znaczenie. Im wcześniej cukrzyca zostanie wykryta, tym większe są szanse na ograniczenie utraty włosów. 

Ponieważ włosy odzwierciedlają ogólny stan organizmu, gdy tylko zauważysz jakąś niepokojącą oznakę, warto udać się na wizytę do lekarza. Szczególnie, gdy czujesz się zmęczony, osłabiony, a Twoje włosy dodatkowo wypadają, nie obejdzie się bez konsultacji medycznej.                                                                                      

Wypadanie włosów z powodu choróbNależy pamiętać, że podczas wypadania włosów bardzo ważne jest zadbanie o ich regenerację. Estetyczne efekty są bardzo ważnym aspektem jednak to zdrowie włosów jest najważniejsze.   

 

Jak zbudowany jest włos ?

Pod naskórkiem, czyli warstwą zewnętrzną skóry znajduje się skóra właściwa. To właśnie w tym miejscu umiejscowione są cebulki włosów. Są to jedyne żywe części włosów, które mają zdolność do podziałów. To dzięki cebulkom włosy rosną. Dlatego też tak ważna jest ich kondycja.                                

Cebulka znajduje się w mieszku włosowym, który jest połączony z naczyniami krwionośnymi poprzez naczynia włosowate w brodawce włosa. Te połączenia zapewniają włosom konieczne do prawidłowego podziału komórkowego, wzrostu, a także rozwoju składniki odżywcze.                                       

Mieszek włosowy natomiast połączony jest ze skórą właściwą mięśniem przywłosowym. To właśnie w mieszku włosowym znajdują się najważniejsze, komórki macierzyste włosa. Do ich prawidłowego podziału, czyli wzrostu włosa konieczne jest codzienne dostarczanie dobrej jakości składników odżywczych.    

Stan skóry, włosów oraz paznokci

Stan skóry, włosów oraz paznokci odzwierciedla ogólny stan organizmu. Nasz organizm działa w ten sposób, że na początku dostarcza składniki odżywcze do kluczowych organów ciała, a następnie po ich odżywieniu reszta składników transportowana jest do skóry, włosów i paznokci. Dlatego też bez problemu można stwierdzić czy w organizmie występują jakiekolwiek dysproporcje. 

Wypadające, suche włosy; matowa, szara skóra czy łamiące się paznokcie są podpowiedzią dla nas, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego. 

Na rozwój włosów bardzo duży wpływ ma równowaga hormonalna, dieta a także układ odpornościowy. Dlatego też, aby powstrzymać włosy przed wypadaniem, tak ważna jest ich obserwacja.

Wypadanie włosów a przeszczep włosów

Wbrew pozorom odsetek osób z problemem wypadających włosów z powodu chorób jest dość duży. 

Wypadanie włosów pod wpływem występujących chorób jest to bardzo duży problem, którego nie należy lekceważyć. Jeśli zawsze będziesz dbać o to, aby problemy zdrowotne rozwiązywać na samym początku, ograniczysz ryzyko wypadających włosów i łysienia. 

Włosy w zależności od płci wypadają z różnych powodów. Należy także pamiętać, że włosy wypadają każdego dnia i jest to całkowicie normalne. Główne przyczyny wzmożonego wypadania włosów to uwarunkowania genetyczne, sezonowe wypadanie włosów i właśnie występujące choroby. Wystąpienie choroby może doprowadzić do osłabienia włosów, całkowitego ich niszczenia się. Może sprawić, że włosy będą tak cienkie, że pojawią się prześwity, w szczególności na czubku głowy. Należy dokładnie przyglądać się swojemu organizmowi i nie lekceważyć tak ważnych oznak alarmowych. 

Dieta na zdrowe włosy

Twoja dieta jest bardzo ważna. Do zdrowego wzrostu włosy potrzebują dobrej jakości składników odżywczych, w tym głównie białka, witamin oraz minerałów, także tlenu. 

Podczas choroby przyczyną wypadania włosów jest brak wystarczającej ilości składników odżywczych. Jest to spowodowane brakiem odpowiedniego dopływu krwi wraz z tlenem oraz składnikami odżywczymi do mieszków włosowych. Dodatkową rzeczą jest osłabienie układu odpornościowego podczas występowania choroby, co prowadzi do wystąpienia stanu zapalnego oraz możliwej utraty włosów.                                                                  

Przyczyny wypadania włosów u mężczyzn:

  • Uwarunkowania genetyczne

  • Stres

  • Leki

  • Wiek

  • Choroby 

  • Czynniki środowiskowe 

Przyczyny wypadania włosów u kobiet

  • Zaburzenia hormonalne

  • Ciąża 

  • Stres

  • Styl życia

  • Szok emocjonalny 

  • Karmienie piersią

  • Leki

  • Choroby

  • Genetyka   

  • Czynniki środowiskowe 

Należy także pamiętać, że stosowanie silnych farb do włosów może także przyspieszyć wypadanie włosów.  

Niestety bardzo często spotkać się można z wypadaniem włosów z powodu różnorodnych chorób. Bardzo ważne jest wczesne wykrycie występujących chorób w organizmie zarówno pod względem zdrowotnym, jak i estetycznym. Bowiem wczesne wykrycie choroby pozwala na ograniczenie jej niekorzystnego wpływu na rozwój i zdrowie włosów.   

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *