Stambul… miasto ktore nigdy nie spi
  • 4
  • 0

Stambuł… miasto, które nigdy nie śpi

Turcja jest idealnym pomysłem na spędzenie niezapomnianych wakacji. Niezależnie od pory roku, w Stambule nie można się nudzić! Stambuł jest miejscem wyjątkowym. Niektórzy pokochają je od razu, inni mogą się poczuć przytłoczeni ogromem miasta. Na pewno jednak u każdego wywoła silne odczucia.

Stambuł

Stambuł to największe i najbardziej zaludnione miasto Turcji. Obecnie miasto zamieszkuje ponad 15 milionów ludzi. Dodając turystów, których jest naprawdę dużo, szczególnie w miejscach turystycznych można spodziewać się sporych kolejek. W przeciągu pierwszych pięciu miesięcy roku ponad 5 milionów turystów odwiedziło Stambuł. Miasto jest szczególnie odwiedzane, z wielu powodów. Wielu turystów przyjeżdża zwiedzić piękne zabytki z okresów Bizancjum.

 W związku z położeniem Stambułu, wielu turystów pragnie doświadczyć jak mieszkają ludzie zmieniający kontynent każdego dnia. Jak wygląda życie na styku Europy i Azji. Jak położenie wpływa na architekturę, kulturę czy regionalne dania. Stambuł to wyjątkowe miejsce. Z jednej strony dzielnice nowoczesne, wysokie drapacze chmur, budowle o niespotykanych kształtach.   Z drugiej strony miejsca z niewielkimi blokami, powoli tracącymi oryginalne kolory; stare, rozwalające się budynki. Z jednej strony bogactwo a drugiej ubóstwo. Jest bardzo ważnym miejscem w religii zarówno islamskiej, jak i chrześcijańskiej. W całym mieście można zobaczyć pięknie zdobione meczety, usłyszeć nawoływanie muezina. Niedaleko od nich majestatyczne kościoły, dźwięk dzwonów, a zimą pięknie ozdobione szopki. Niektóre kościoły oferują msze w języku polskim, warto się wybrać na nie choć na chwilę. Przyjeżdża tutaj także wielu pielgrzymów, żeby zwiedzić starożytne chrześcijańskie miejsca. 

Turcy kochają zwierzęta, szczególnie koty. W mieście znajduje się wiele punktów, a także specjalnie przygotowanych autobusów, w których pracują weterynarze opiekujący się ulicznymi zwierzętami. 

Stambuł, najbardziej zaludnione tureckie miasto, w którym mieszają się wszystkie kultury, religie, narodowości. Jest jednym z najpiękniejszych miejsc w całej Turcji. Sami Turcy uważają to miasto za szczególnie wyjątkowe. Miasto, które nigdy nie spi, pełne kontrastów, zarówno tych architektonicznych, jak i smakowych. 

Bizancjum, Konstantynopol aż w końcu Stambuł.

Miasto ma naprawdę imponującą historię. Prawdopodobnie to w epoce kamienia zostały osiedlone pierwsze tereny. Miasto na przestrzeni wieków intensywnie się rozwijało zmieniając się przy tym całkowicie. Dużą rolę w rozwoju miasta miała jego lokalizacja.

Bizancjum chwilę po uzyskaniu nowej nazwy – Konstantynopol, zostało stolicą i zarazem najważniejszym miejscem Cesarstwa Wschodniorzymskiego.

Miasto zostało następnie otoczone murami, których pozostałości można podziwaić do dzis. Za panowania cesarza Justyniana podjęto decyzję o budowie kościoła Hagia Sophia. W VI wieku miasto zostało centrum kościoła prawosławnego.

Dnia 29 maja 1453 roku pod wodzą Mehmeda II miasto zostało zdobyte przez Turków i od tego momentu stało się stolicą Imperium Osmańskiego. Następnie także najważniejszym miejscem islamskiego świata. W tym czasie rozpoczęto budowy wspaniałych pałaców, nowych meczetów oraz  przekształcania w nie części kościołów.

W XIX wieku rozpoczęto europeizację miasta, zastąpiono tradycyjne tureckie budowle architekturą w stylu barokowym oraz rokoko.

28 marca 1930 miasto zyskało nową nazwę – Stambuł (turecka nazwa miasta to Istanbul). Nazwę zmieniono głównie z powodu kontaktów międzynarodowych.

Jedzenie w Stambule – Turcja na tacy

Tureckie jedzenie jest naprawdę pyszne. Istnieje ogromna ilość dań, zarówno warzywnych, jak i mięsnych. Najczęściej spotykane są jednak dania mięsne. Turcy spożywają głównie wołowinę i baraninę. Wieprzowina nie jest mięsem, które można spotkać wszędzie, ponieważ Turcy nie spożywają jej z powodów religijnych. 

Turcy uwielbiają zupy, szczególnie te w formie kremu. Mercimek Corbasi jest najpopularniejszą zupą turecką. Dostępnych jest jej kilka rodzajów w zależności od koloru użytej soczewicy. Prawdziwy turecki kebab także znacznie różni się od tego jaki możemy spotkać w Polsce. 

Turcy przykładają dużą uwagę do jedzenia, jego smaku oraz jakości. Nie lubią tłustych i skomplikowanych dań. Główne stosowane sosy w Turcji to sok z cytryny, ocet z winogron i sos z granata. 

Sniadanie dla Turków jest najważniejszym i zarazem największym posiłkiem w ciągu dnia. Spożywa się wtedy zarówno dania z jajek, mięso – głównie sucuk – czyli kiełbasę z wołowiny, warzywa, frytki, sery, dżemy,  naleśniki, czekoladowe kremy, chałwę a nawet zupę! 😀  

W Turcji istnieje tradycja picia herbaty. Każdy Turek w przeciągu roku wypija 3,5 kilograma suszu! Herbata turecka wyróżnia się swoim głębokim aromatem. Uzyskanym poprzez czasochłonny proces przygotowywania naparu. Tureckie czajniki mają dwie części. Dolną część wypełnia woda, górną zaś skoncentrowana herbata. 

Słynna jest także kawa turecka. Parzona w specjalnych rondelkach na gazie lub ogniu. Pita w malusieńkich filiżankach. Podawana z wodą i lokum. Turcy głęboko wieżą w przepowiednie wyczytane z tychże filiżanek. Aby odczytać swą przyszłość jedyne co należy zrobić to po wypiciu kawy odwrócić filiżankę do góry dnem i odczekać 10 minut.

Będąc w Turcji warto spróbować także Nargile, czyli fajkę wodną. Dostępnych aromatów jest zazwyczaj bardzo dużo, więc każdy może wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie. W Stambule bez problemu znaleźć można kawiarnie, w których można zapalić Nargile. W wielu z tych miejsc dostępne są także  charakterystyczne tureckie gry – Tavla i Okey.   

Transport  

W Stambule jest bardzo dużo różnych srodków komunikacji, między innymi takich jak tramwaj, metro, metrobus, autobus, minibus, taksi czy prom. Bez problemu więc można dostać się do każdego miejsca. W praktycznie każdym rodzaju komunikacji miejskiej dostępne są ekrany pokazujące nazwę stacji, a w niektórych także mapę miasta. 

Ceny i atrakcje turystyczne w Stambule

W chwili obecnej 07.2019 jedna złotówka jest warta około półtorej liry. Z tego powodu ceny po przeliczeniu na złotówki zazwyczaj są niższe niż w Polsce. 

Miasto zawiera wiele atrakcji turystycznych, znajdujących się zarówno po Europejskiej, jak i Azjatyckiej stronie miasta. Promem można dostać się także na pobliskie Wyspy Książęce.

Hagia Sophia – Ayasofya Müzesi

Hagia Sophia, czyli Kościół Mądrości Bożej, jest wspaniałą budowlą z VI wieku. Została wzniesiona jako bazylika, następnie została przekształcona w meczet. Teraz funkcjonuje jako muzeum. Znajduje się w dzielnicy Sarayburnu.Niedaleko Hagia Sophia znajduje się Błękitny Meczet, Hipodrom, Pałac Topkapi oraz Cysterny Yerabatan.

Budowla została stworzona za panowania Cesarza Justyniana. Chciał on odbudować Cesarstwo Rzymskie ze stolicą w Konstantynopolu. Hagia Sophia jest jednym z najważniejszych zabytków w historii światowej architektury, głównie ze względu na jej wielkość i funkcjonalność. Pierwszą nazwą było Megale Ekklesia, czyli Wielki Kościół, a od V wieku była ona określana jako Hagia Sophia – Święta Mądrość. Hagia Sophia, w czasach Cesarstwa Rzymskiego służyła jako katedra, największy kościół w stolicy, w której koronowano władców. Wszystkie powierzchnie za wyjątkiem marmurowych ścian Hagia Sophia ozdobione są  pięknymi mozaikami. Do budowy mozaiki użyto materiałów ze złota, srebra, szkła, terakoty i kolorowych kamieni. Hagia Sophia była miejscem, w którym odbywały się ceremonie koronacyjne cesarzy.  Z tego powodu po prawej stronie w Hagia Sophia można zauważyć okrągłe i wzorzyste podłogi, które były miejscem koronacji wschodnich cesarzy rzymskich.

Meczet Sułtana Ahmeda – Błękitny Meczet

Błękitny Meczet jest jednym z najważniejszych zabytków miasta, podziwiany przez wszystkich turystów odwiedzających Stambuł, zarówno lokalnych, jak i zagranicznych.  

Znajduje się naprzeciwko Muzeum Hagia Sophia i miał on swoim pięknem i okazałością kilkukrotnie je przebić. Chociaż nie jest to dzieło Mimara Sinana, to struktura ta zawiera jego ślady. Meczet ten został wzniesiony w XVIIw. Za poleceniem sułtana Ahmeda I. Nazwa Błękitny Meczet wzięła się od błękitnych kafli zdobiących wnętrze budowli. Ta wspaniała struktura jest jednym z najważniejszych dzieł Imperium Osmańskiego.

Kapalıçarşı – Wielki Bazar

Jeden z największych a zarazem najstarszych zadaszonych bazarów na świecie, Grand Bazaar ma 30 700  metrów kwadratowych. Znajduje się w nim ponad 60 ulic i alejek oraz 4000 sklepów.

Według osmańskiego podróżnika, w XVII wieku Kapalıcarsi osiągnęło swój obecny rozmiar. Znajdowało się wtedy ponad 4000 sklepów i blisko 500 straganów. 

Ponadto dla kupców, którzy tam pracowali, istniały różne inne udogodnienia: restauracje, łaźnia turecka i meczet, a także co najmniej 10 mniejszych grobowców lub sal modlitewnych. Dziś zawiera także posterunek policji, przychodnię, pocztę, oddziały większości dużych banków i centrum informacji turystycznej.

Eminönü

Znajduje się po Europejskiej stronie miasta. Jest najbardziej znanym miejscem w Stambule. Ogromny targ, zarówno otwarty, jak i zamknięty. Można tam kupić naprawdę wszystko. Z tego powodu zarówno turyści, jak i mieszkańcy często odwiedzają to miejsce. Z tego powodu, decydując się wybrać na Eminonu trzeba uzbroić się w cierpliwość, szczególnie weekendem. 

Miejsce to z daleka pachnie kawą, orientalnymi przyprawami, tureckimi słodyczami czy perfumami.  W tym samym miejscu znajduje się także Bazar Egipski.

Eminönü, znajduje się na historycznym półwyspie Stambułu, otoczone jest przez Złoty Róg od strony północnej, Morze Marmara od strony południowej, Bosfor od wschodu i dzielnicę Fatih od zachodu. Jest to jedno z najbardziej tętniących życiem miejsc w centrum miasta. Na początku okresu osmańskiego miejsce to zostało nazwane Eminönü ze względu na obecność morskich służb celnych i stało się główną dzielnicą Stambułu w pierwszych latach republiki.

Most Galata 

Jest to most łączący dwie części Europejskiej strony Stambułu. Są one rozdzielone wodą z ciesniny Bosfor. Most Galata łączy dzielnice Eminönü oraz Karaköy. Zbudowany na Złotym Rogu we wnęce półwyspu Stambułu.

Został zbudowany w 1845 roku. 

Pod koniec XIX wieku, w związku ze zwiększonym ruchem pieszym na końcu mostu Galata wybudowano posterunek policji, w celu lepszej kontroli porządku publicznego. W dawnych czasach most Galata był szczególnie chroniony przed pożarami. Aby zapobiec spaleniu się drewnianych podłóg, pieszy przekraczający most w ciągu dnia mieli zakaz palenia tytoniu, a nocą most był zamykany.

Wieża Galata – Galata Kulesi

Historyczny budynek o wysokości 69,90 metra, ścianach grubości 3,75 metra, wewnętrznej średnicy wieży 8,95 metra i średnicy zewnętrznej 16,45 metra. Uważa się, że korpus konstrukcji waży około 10 tysięcy ton. 

Podobnie jak dla Cystern Bazyliki i Wieży Panny, mieszkańcy Stambułu stworzyli legendy także i dla Wieży Galaty. Według najbardziej znanej legendy, gdy wchodzi się na wieżę po raz pierwszy z ukochaną osobą, na pewno się ją poślubi.

Kız Kulesi Wieża Leandra

Znajduje się około 200 metrów od azjatyckiej części miasta, w Üsküdar. Jest niewielkim miejscem, jednak jednym z najbardziej rozpoznawanych miejsc w Stambule. 

Wieża Leandra, czyli dosłownie tłumacząc Wieża Panny obecnie pełni funkcję restauracji, kawiarni oraz kontroli ruchu na wodach Bosforu. Nie ma dokładnych informacji o tym, kiedy ją zbudowano, jednak  prawdopodobnie została ukończona do 341 roku. Jej wcześniejsze nazwy to  Damalis i Leandros.

 Na temat wieży powstało wiele legend. Najbardziej znaną z nich jest historia o słynnym cesarzu, któremu według przepowiedni jadowity wąż miał ukąsić ukochaną córkę, w jej osiemnaste urodziny. Cesarz chciał uchronić córkę przed tragedią i postanowił zamknąć ją w wieży na środku Bosforu. W dniu osiemnastych urodzin ojciec podarował córce kosz owoców, ponieważ bardzo cieszył się z powodu uniknięcia przepowiedni. Pomiędzy owocami znajdował się jednak jadowity wąż, który ukąsił dziewczynę. Zmarła ona w ramionach swojego ojca, a na pamiątkę tej sytuacji wieżę nazwano Kız Kulesi, czyli wieżą Panny. 

Kiz kulesi zostało otwarte dla zwiedzających pierwszy raz w roku 2000. Od tego momentu wielu turystów każdego roku odwiedza to wyjątkowe miejsce.

Pierre Loti Tepesi

Znajduje się w dzielnicy Fatih po europejskiej stronie Stambułu. Na wzgórzu znajduje się herbaciarnia z doskonałym widokiem na Złoty Róg rozciągającym się od Eyup aż po Eminonu.

Dodatkowo na wzgórzu znajduje się ogromny, historyczny cmentarz. Na wzgórze dostać się można za pomocą kolejki linowej, wjeżdżając samochodem lub pieszo.

Camlica Tepesi

Jest to jedno z najbardziej popularnych miejsc do odwiedzenia w Üsküdar. Na  260-metrowym wzgórzu znajduje się restauracja ze wspaniałym widokiem na Stambuł . Idealne miejsce na śniadanie lub kolację. 

Camlıca jest zarówno jednym z najpiękniejszych jak i najwyższych miejsc w Stambule, jest podzielona na dwie części. Popularniejsza Büyük Çamlıca jest położona 265  metrów nad poziomem morza. Na wzgórzu Camlica znajduje się miejsce z kawą w stylu osmańskim, restauracja oraz miejsce na piknik.

Wzgórze jest dodatkowo punktem zatrzymania dla dużych ptaków wędrownych, które migrują z Europy do Afryki na przełomie września i października.

Emirgan Korusu

Znajduje się tam piękny park pełny najróżniejszych rodzajów kwiatów z zapierającym dech w piersiach widokiem na Bosfor. Każdego roku w kwietniu odbywa się festiwal tulipanów, który przyciąga wielu turystów. 

Ortaköy Sahil

Ortaköy to jedna z żywotnych dzielnic Stambułu. Słynna z życia nocnego, barów, pięknych kawiarni i restauracji, placu z widokiem na Bosfor, sklepów z pamiątkami, rękodziełem i miejsc z pieczonymi ziemniakami. Wzdłuż wybrzeża Ortaköy rozciągają się popularne miejsca rozrywki. Znajduje się tam także jeden z najbardziej rozpoznawalnych meczetów Stambułu.

Dolmabahce Sarayi

Budowę Pałacu Dolmabahce rozpoczęto w1843 roku. Ukończenie murów otaczających świętowano 1856 roku. Na zewnątrz budynku użyto kamienia, na wewnętrznych ścianach cegły, a na podłogach położono drewno. W Pałacu dostępnych jest 45 tys. m² powierzchni,  285 pokoi, 43 hole, 68 toalet i 6 wanien. Biblioteka, która znajduje się w tej samej sekcji jest miejscem niezwykłym.

Topkapi Sarayi

Pałac Topkapi to rezydencja sułtanów osmańskich, obecnie budynek pełniący także funkcję administracji państwowej oraz centrum szkoleniowego. Pałac został zbudowany w latach 1460-1478.  Znajduje się w dzelnicy Sarayburnu przy Morzu Marmara, Bosforze i Złotym Rogu. Pałac otoczony jest wysokimi murami.

Na początku lat 50 w XX wieku sułtani przenieśli się do Pałacu Dolmabahce. Ruch taki był konieczny ponieważ obecny Pałac nie był wystarczający, aby spełnić wymagania XIX-wiecznego protokołu państwowego i ceremonii. Skarbiec, relikwie biblijne oraz archiwa imperium zostały zachowane w Pałacu Topkapi. 

Pałac Topkapi przekształcony został w muzeum w dniu 3 kwietnia 1924 r. Plan Pałacu Topkapi składa się z kilku dziedzińców i ogrodów, mieszkań do spraw państwowych, budynków i rezydencji władcy oraz budynków dla urzędników mieszkających w pałacu. Niezwykle bogate zbiory oraz historia Pałacu Topkapi,  sprawiają, że pałac ten jest jednym z najbardziej wartych zobaczenia pałaców na świecie.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *