- Przeszczep włosów
-
przez MediTravel.pl
Skąd się biorą zakola i jak z nimi walczyć?
Zakola to zmora niejednego mężczyzny. Są one krępującym problemem, który prowadzi do niemałych kompleksów, frustracji, utraty pewności siebie. Nic więc dziwnego, że wielu mężczyzn zadaje sobie pytanie, jak z nimi walczyć. Czy można domowymi sposobami? Może lepiej udać się do kliniki medycyny estetycznej? Jeśli zakola i miejscowe przerzedzenia włosów to również Twój problem, możesz rozwiązać go z Meditravel. Jak? Zapraszamy na krótki poradnik, który wskaże Ci skuteczne sposoby na zakola.
Czym są zakola?
Zakola są charakterystycznym typem łysienia. Dochodzi w nim do miejscowej utraty włosów, najczęściej w okolicach skroni i czoła – rzadziej włosy wypadają na czubku głowy. Po jakimś czasie, fragmenty skóry pozbawionej włosów, mogą się łączyć ze sobą i powodować faktyczną łysinę.
Zakola najczęściej pojawiają się u mężczyzn, choć i u kobiet coraz częściej rozpoznaje się ten problem. Medycyna wskazuje, że zakola są formą łysienia androgenowego. Ta forma łysienia uznawana jest za najczęstszą przyczynę wypadania włosów. Pojawiać może się już po 20 roku życia. Powszechnie uważa się, że na pojawienie się tego typu łysienia wpływają androgeny, czyli hormony. Nie bez znaczenia są również czynniki genetyczne oraz choroby o podłożu hormonalnym.
Dlaczego powstają zakola?
Dokładne przyczyny miejscowej utraty włosów na głowie nie są znane. Lekarze nadal spierają się co do powodów wywołujących łysienie androgenowe. Najczęściej wskazywane podłoże to czynniki hormonalne. Kluczowe znaczenie ma tu wpływ dihydrotestosteronu, w skrócie DHT. Hormon ten powoduje obkurczanie mieszków włosowych i tym samym uniemożliwia normalny wzrost włosów. Za zakola obwinia się również skłonności genetyczne. Bardzo często mężczyźni zakola na głowie dziedziczą po swoich przodkach. Problem ten może być dodatkowo spotęgowany niezdrową dietą (ubogą w witaminy i minerały), stosowaniem niektórych leków, stresem, używkami.
Po czym poznać zakola?
Zakola mogą pojawić się praktycznie w każdym wieku. U mężczyzn wiekiem granicznym jest 20-30 lat. W przypadku kobiet zakola pojawiają się po 30 roku życia, ale większość pań zauważa je u siebie po menopauzie. Panowie zakola poznają przede wszystkim po tym, że zauważą widoczną utratę włosów w okolicy czołowo – skroniowej. W przypadku kobiet objawem zakoli jest najczęściej przerzedzanie się czupryny na całej głowie, głównie wzdłuż linii przedziałka. Brak owłosienia będzie się stopniowo pogłębiać, aż doprowadzi do kompletnego wyłysienia. Stąd też przeciwdziałanie zakolom w młodym wieku jest bardzo ważne.
7 faz powstawania zakoli
W przypadku łysienia często mówimy o 7 fazach utraty owłosienia. Warto zapoznać się z objawami każdej z nich. Dzięki temu łatwiej będzie można określić istotę problemu i dobrać sposób poradzenia sobie z nim. Warto zaznaczyć, że domowe sposoby na zakola działają zazwyczaj w 1-2 fazie, na dalszym etapie postępowania łysienia potrzebna jest pomoc specjalisty. Jeśli nie jesteś pewny, czy się do niej kwalifikujesz, możesz skorzystać z bezpłatnej konsultacji Meditravel. Odbywa się ona online. Będziesz do niej potrzebował zdjęcia oraz opisu swojego problemu. Jak przebiegają fazy powstawania zakoli?
- włosy są lekko przerzedzone, ich linia nie ulega jednak zmianie
- przednia faza włosów delikatnie się cofa i widoczne są delikatne zakola;
- linia włosów cofa się, a zakola się pogłębiają;
- linia włosów jest wyraźnie cofnięte i widoczne jest ich przerzedzenie na czubku głowy;
- włosy są wyraźnie przerzedzone, powiększa się obszar wyłysienia na czubku głowy, a linia włosów cofa się dalej;
- zwiększa się obszar łysienia z przodu i na czubku głowy; te dwa obszary zaczynają się łączyć, tworząc duży fragment bez owłosienia;
- dochodzi do całkowitej utraty włosów w części potylicznej.; w pozostałych obszarach kosmyki są bardzo rzadkie lub nie ma ich wcale.
Jak leczyć zakola u mężczyzn?
Sposoby leczenia zakoli uzależnione są od stopnia zaawansowania łysienia i uciążliwości problemu. Rozwiązania proponowane przez medycynę klasyczną i estetyczną różnią się skutecznością, ingerencją lekarza, inwazyjnością oraz ceną.
Na początek wielu panów próbuje skorzystać z domowych sposobów na zakola. Te mogą być skuteczne, jeśli łysienie jest w pierwszej lub drugiej fazie rozwoju. Trzeba jednak zaznaczyć, że zazwyczaj domowe sposoby jedynie opóźniają ten proces, a nie hamują go. Domowe sposoby nie są też w stanie odbudować utraconych już kosmyków. Warto jednak odnotować, że zalicza się do nich zmiana diety i sposobu odżywiania, przyjmowanie witamin i mikroelementów np. żelaza, aktywność fizyczna i redukcja stresu. Zadowalające efekty przynieść może również stosowanie ogólnodostępnych preparatów w postaci szamponów i odżywek na porost włosów oraz wcierek. Większość ze skutecznych środków zawiera w swoim składzie minoksydil, który stymuluje rozwój włosów i sprawia, że są one gęste. Przy systematycznym aplikowaniu produktów można zauważyć spowolnienie procesu powstawania zakoli oraz wypadania kosmyków. Na rezultaty trzeba jednak długo czekać – co najmniej kilka tygodni. Do domowych sposobów na zakola zalicza się też masaże głowy pobudzające krążenie krwi.
Zabiegi trychologiczne na zakola
Lepsze, a przede wszystkim skuteczniejsze niż domowe sposoby są profesjonalne zabiegi trychologiczne. Wyróżniają się one względnie szybkimi efektami i małą inwazyjnością. Wiele z nich przeprowadzić można już na wczesnym etapie pojawienia się zakoli. Lekarze medycyny estetycznej podpowiadają, że im wcześniej się z nich skorzysta, tym lepsze efekty można osiągnąć. Na zahamowanie łysienia androgenowego polecana jest m.in. mezoterpia, karboksterapia, Dr.CYJ Hair Filler, Kriomasaże czy naświetlanie promieniami UV. Zanim jednak zapiszesz się, na którykolwiek z tych zabiegów konieczna jest konsultacja u profesjonalnego diagnosty. Kosmetolog – trycholog musi przeprowadzić dokładny wywiad i podstawowe badania. Dopiero na tej podstawie można dobrać najlepszy zabieg na zakola oraz ustalić ilość i częstotliwość wizyt.
A może przeszczep? Transplantacja włosów na zakola
Domowe sposoby czy zabiegi kosmetyczne pomóc mogą jedynie na chwilę. Nie zatrzymają one łysienia, nie przywrócą też bujnej czupryny. Zupełnie inaczej jest w przypadku przeszczepu włosów. Transplantacja jest sposobem na stałe usunięcie zakoli u mężczyzn i przynosi dobre rezultaty nawet w przypadku zaawansowanego łysienia androgenowego.
W przypadku zakoli rekomendowany jest przeszczep włosów metodą FUE lub DHI. Mówiąc w skrócie, zabiegi te polegają na pobieraniu pojedynczych mieszków z okolicy potylicznej lub skroniowej, a następnie zaimplementowaniu ich w okolice biorczą. Jeden graft może zawierać od 1 do 4 mieszków włosowych. Dzięki temu bujna czupryna odradza się bardzo szybko, a po zakolach nie ma śladu.
Czy dzięki przeszczepowi włosów uzyskam oczekiwany efekt?
Co do efektywności przeszczepu włosów nie ma wątpliwości – to najlepsza metoda walki z zakolami i łysieniem o podłożu genetycznym. Co jednak z ceną transplantacji? Tutaj pojawia się wiele kontrowersji. Niestety zabiegi w polskich klinikach nadal są zbyt drogie dla większości rodaków. Nie muszą oni jednak z nich rezygnować. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z przeszczepu włosów w Turcji. Powierzając Meditravel organizację zabiegu, nie tylko oszczędzisz, ale i trafisz w ręce światowych profesjonalistów. Więcej informacji o zabiegu na zakola w Turcji kryje nasza zakładka Przeszczep włosów. Dodatkowe pytania możesz natomiast zadać konsultantom Meditravel, których znajdziesz m.in. na Facebooku.
Z przeszczepu włosów warto skorzystać jak najszybciej – optymalnie zaraz po zauważeniu pierwszych objawów zakoli i łysienia. Wiele osób lekceważy pierwsze symptomy nadmiernej utraty włosów i zauważa je, dopiero kiedy pojawiają się znaczne zakola. Tych nie jest łatwo się pozbyć. Wczesne zdiagnozowanie łysienia i rozpoczęcie leczenia (szczególnie w postaci przeszczepu włosów) przyniesie bardzo dobre efekty.
Czy łysienie androgenowe można wyleczyć?
U wielu osób mających problem z ubytkami owłosienia na skórze głowy źródłem takiego stanu są uwarunkowania genetyczne. Mieszki włosowe wykazujące nadwrażliwość na DHT – najaktywniejszą formę testosteronu, czyli męskiego hormonu płciowego, przyczyniają się do powstawania m.in. zakoli. Przeszczep włosów jest w tym wypadku jednym z zalecanych rozwiązań. Wielu pacjentów zastanawia się jednak, czy łysienie androgenowe można wyleczyć. Całkowite zahamowanie tej dolegliwości jest niemożliwe. Istnieją jednak efektywne metody minimalizowania jej skutków i tym samym uzupełniania widocznych ubytków fryzury.
Stosunkowo często dochodzi do sytuacji, w której wspomniany problem doprowadza do całkowitej utraty włosów na głowie. Doraźne środki w postaci specjalnych kosmetyków czy przepisane przez specjalistę farmaceutyki są zbyt słabe, by doprowadzić do poprawy opisanego stanu. To także nieskuteczne rozwiązanie, w momencie gdy znacząco rozwiną się zakola. Przeszczep włosów jest jednak sposobem na odzyskanie naturalnej, doskonale wyglądającej fryzury – również i w takich przypadkach.