- Ginekomastia
-
przez Redakcja MediTravel
Jak leczy się ginekomastię?
W wielu przypadkach ginekomastia (powiększenie tkanki piersi po jednej lub obu stronach piersi) u mężczyzn ustępuje samoistnie. Zwłaszcza podczas dojrzewania — zwykle ma to miejsce przed 20 rokiem życia. Wtedy leczenie zazwyczaj nie jest konieczne.
W przeciwieństwie do prawdziwej ginekomastii, pseudoginekomastia (lipomastia) powoduje gromadzenie się tłuszczu w piersiach. W tym przypadku konsekwentna redukcja masy ciała i aktywność fizyczna pomagają w redukcji tkanki tłuszczowej.
Przed rozpoczęciem leczenia ginekomastii wymagane jest dokładne badanie lekarskie, aby lekarz mógł znaleźć przyczyny. Jeśli ginekomastia jest spowodowana chorobą podstawową, jest ona najpierw leczona. Gdy przyczyną są problemy hormonalne, osoby nią dotknięte przyjmują odpowiednie leki regulujące równowagę hormonalną.
Jeśli te metody leczenia są nieskuteczne, dostępne są zabiegi chirurgiczne. Operacja ginekomastii jest odpowiednia, jeśli dana osoba bardzo cierpi z powodu powiększenia piersi, odczuwa ból lub ma ograniczoną ruchomość.
Jak wykonuje się operację ginekomastii?
Operacja ginekomastii wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Decyzję tę podejmuje wspólnie pacjent i anestezjolog. Istotną rolę odgrywa wielkość i oczekiwany czas trwania interwencji. Przed operacja lekarz informuje pacjenta o zabiegu chirurgicznym i związanych z nim zagrożeń oraz udzielenie odpowiedzi na wszystkie pytania. Gwarantuje to, że pacjent sam rozważy ryzyko i korzyści oraz podejmie przemyślaną decyzję.
Procedura trwa zwykle od jednej do półtorej godziny. Dwa tygodnie przed operacją osoby dotknięte chorobą powinny, jeśli to możliwe, unikać przyjmowania leków rozrzedzających krew. W pewnych okolicznościach opóźniają one krzepnięcie krwi, a tym samym sprzyjają krwawieniu po zabiegu. Do środków tych należą składniki aktywne, takie jak kwas acetylosalicylowy, ibuprofen czy diklofenak.
Chirurg plastyczny zwykle wykonuje operację ginekomastii. Wykonuje się to przez małe nacięcie w okolicy otoczki. W wielu przypadkach dużych blizn można uniknąć dzięki nowym technikom chirurgicznym. Podczas operacji ginekomastii chirurg usuwa tkankę gruczołową oraz tkankę tłuszczową.
Przyczyny leczenia ginekomastii
Płaski brzuch i wydatne mięśnie klatki piersiowej są częścią ideału męskiego piękna. Jednak poprzez pewne nieprawidłowości w organizmie u wielu mężczyzn w okolicy piersi widać kobiece kształty. W takich przypadkach mówi się o ginekomastii.
Problem ten dotyczy około 15% wszystkich mężczyzn. Pacjenci z ginekomastią często odczuwają wstyd i zahamowania, ponieważ ten wygląd jest rzadko omawiany i jest to publicznie tabu.
Za pomocą prostej i nieskomplikowanej operacji można pozbyć się „kobiecych” piersi i nadać im bardziej męski wygląd. Ważne jest, aby rozróżnić dwie formy:
„Prawdziwa” ginekomastia: nadmiar tkanki gruczołu sutkowego
Lipomastia lub „pseudoginekomastia”: Nadmiar tkanki tłuszczowej
Jeśli w męskiej piersi znajduje się zbyt dużo tkanki gruczołowej, może to sprzyjać rozwojowi raka piersi. Przyczyny rozwoju ginekomastii są trudne do oceny w obu postaciach.
Przyczyny ginekomastii obejmują:
- wpływy hormonalne, np. podwyższony poziom estrogenów lub obniżony poziom androgenów
- czynniki genetyczne, np. zespół Klinefeltera
- przyjmowanie pewnych leków
- wcześniejsze schorzenia, takie jak nadczynność tarczycy, marskość wątroby itp.
- nadwaga
Pojawienie się „męskich piersi” jest również często obserwowane u noworodków, w okresie dojrzewania oraz u mężczyzn w starszym wieku. W wielu przypadkach ginekomastia jest nieszkodliwa, ale zdecydowanie powinna zostać zbadana przez lekarza.
Metody leczenia
Po wyjaśnieniu przyczyn patologicznych można przeprowadzić leczenie chirurgiczne. W naszej praktyce medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej opieramy się na technikach zgodnych z najwyższymi standardami medycznymi, które są łagodne dla ciała i kojarzą się z jak najmniejszą liczbą blizn.
Chirurgiczne leczenie ginekomastii
Ta sprawdzona technika jest szczególnie odpowiednia w przypadku nadmiaru tkanki piersi. Lekarz wykonuje precyzyjne nacięcie w dolnej połowie otoczki, a następnie usuwa trzon gruczołowy. Pozostaje cienka, półokrągła blizna, która zanika po kilku miesiącach.
Jeśli są też obwisłe piersi, można wykonać okrągłe nacięcie w celu uniesienia sutków.
W razie potrzeby zabieg chirurgiczny można połączyć z liposukcją w celu optymalizacji wyniku. Tworzy to płaską, męską klatkę piersiową bez nadmiaru tkanki.
W przypadku nadmiaru komórek tłuszczowych (lipomastia) lekarz przeprowadzi miejscową liposukcję. Jest to szczególnie odpowiednie dla pacjentek i pacjentów, którzy są niezadowoleni z kobiecego kształtu swoich piersi i chcą trwałej zmiany. Zwłaszcza jeśli trening siłowy i zdrowa dieta nie działają.
Liposukcja może mieć miejsce po chirurgicznym usunięciu tkanki gruczołowej. Wykonuje się minimalne nacięcia, aby uzyskać jak najbardziej naturalny efekt. Po zabiegu okolica klatki piersiowej jest męska i napięta.
Wynik leczenia ginekomastii jest zwykle trwały. Zależy to głównie od Twojego stylu życia. Na przykład od tego, czy przybierasz na wadze, lub czy podlegasz wahaniom hormonalnym.
Umów się na niezobowiązujące spotkanie, aby dowiedzieć się więcej!
Przed operacją ginekomastii
Przed operacją ginekomastii zaleca się zrezygnować z leków rozrzedzających krew takich jak aspiryna. Przez minimum dwa tygodnie przed operacją. Należy także zrezygnować z palenia i picia alkoholu.
Po operacji ginekomastii
Noś kamizelkę uciskową przez 6-8 tygodni. Regularnie pielęgnuj blizny. W zależności od diagnozy leczenie ginekomastii odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Oznacza to, że nie odczuwasz bólu i możesz komunikować się z zespołem chirurgicznym w dowolnym momencie.
Bezpośrednio po operacji zakładana jest kamizelka uciskowa, która wspiera Twoje piersi w fazie gojenia i pozytywnie wpływa na blizny. Efekt osiągany jest zwykle po 3-6 miesiącach i utrzymuje się przez wiele lat.
Im sumiennie stosujesz się do naszych zaleceń, tym większy sukces Twojego leczenia. Na przykład ważne jest, aby nosić bandaż uciskowy i pielęgnować blizny, najlepiej żelem silikonowym z gabinetu lub apteki.
Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące przebiegu leczenia ginekomastii, nasz wrażliwy zespół z przyjemnością Ci pomoże!
Koszt leczenia ginekomastii
Koszt operacji ginekomastii z Meditravel zależy od zakresu i rodzaju zabiegu i oczywiście zostanie z Państwem wyjaśniony przed zabiegiem.
Cena obejmuje badanie wstępne, znieczulenie oraz kompleksową opiekę przed w trakcie i po operacji. Ponieważ przywiązujemy dużą wagę do przejrzystości, nasi konsultanci z przyjemnością osobiście poinformują Cię o dokładnej cenie leczenia.
Jak wygląda opieka po operacji ginekomastii?
Po operacji ginekomastii ważne jest dokładne monitorowanie procesu gojenia się blizny pooperacyjnej. Kontrola ran jest kluczowa, aby w odpowiednim czasie rozpoznać i leczyć stany zapalne lub zaburzone, nadmierne blizny.
Lekarz przepisuje bandaże podtrzymujące lub kamizelki uciskowe, które pacjent nosi przez kilka tygodni. W tym czasie ważne jest, aby powstrzymać się od aktywności fizycznej, zwłaszcza sportowej.
Poprawa wyglądu zewnętrznego jest ważnym celem w leczeniu ginekomastii. Porównania zdjęć przed i po bardzo dobrze dokumentują powodzenie zabiegu chirurgicznego i wyjaśniają pacjentowi osiągniętą poprawę. W ten sposób każdy nowy wzrost piersi można wykryć wcześnie.