Sport po przeszczepie włosów
  • 2
  • 0

Przeszczep włosów a sport. Czy można ćwiczyć po przeszczepie włosów?

Wiele osób zastanawia się jaki okres czasu potrzebny jest, aby w pełni powrócić do aktywności fizycznej i do normalnego trybu życia po przeszczepie włosów. Na co bezwzględnie należy zwrócić uwagę i jakich zasad przestrzegać? Czego należy unikać? Czy możliwe jest opalanie się, mycie włosów i uprawianie sportu?

Sport, bez względu na to, czy jest uprawiany w sposób amatorski – dla rekreacji, lepszego samopoczucia, poprawy kondycji, czy w sposób wyczynowy lub profesjonalny, czyli zarobkowy, wyraźnie i zauważalnie poprawia naszą kondycję fizyczną i psychiczną, wpływa pozytywnie na motywację, a także na aktywność intelektualną. Osoby, które odbywają codzienne treningi, jak i te, które lubią ćwiczyć kilka razy w tygodniu dla utrzymania ciała i umysłu w świetnej kondycji bardzo często obawiają się różnego rodzaju zabiegów czy operacji, ponieważ przeraża je widmo długiego okresu rekonwalescencji, a co za tym idzie wyłączenia ze sportowego życia. Czy taka sytuacja musi nastąpić po przeszczepie włosów? Na to i na inne pytania postaramy się poniżej odpowiedzieć.

Przeszczep włosów i co dalej, czyli jak postępować po zabiegu?

Prawda jest taka, że to, w jaki sposób dany pacjent będzie podchodził do zagadnienia rekonwalescencji zdecyduje o ostatecznym efekcie zabiegu.  Pacjent po zabiegu otrzyma dokładne, merytoryczne i fachowe wskazówki, które pomogą mu osiągnąć najlepsze, wymarzone efekty. To, w jaki sposób się do nich ustosunkuję i jak będzie z nimi postępował ma wpływ na przyjęcie się i wzrost włosów. Po opuszczeniu kliniki to wyłącznie od pacjenta zależy jaki efekt zostanie osiągnięty. Ważna jest pielęgnacja, systematyka i przestrzeganie udzielonych przez ekspertów zaleceń. Pamiętajmy, że skóra głowy po przeszczepie zawiera dwa rodzaje miejsc – te, na które zostały przeszczepione włosy i te miejsca skąd zostały one pobrane. Obie partie wymagają tej samej skoncentrowanej uwagi.

  • skóra głowy powinna być chroniona przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Przynoszą ryzyko zmian skórnych, takich jak rumień czy oparzenia posłoneczne. W przypadku bardzo wrażliwej skóry po przeszczepie byłoby to po prostu niebezpieczne;
  • eksperci zalecają zakup odpowiedniego, nieuciskającego, nieocierającego nakrycia głowy. Ochroni skórę zapewniając szybsze zagojenie się ran, a także pomoże osobom po przeszczepie na pełną komfortu, codzienną egzystencję;
  • bezwzględnie należy unikać dotykania i pocierania skóry głowy przez okres od jednego do ośmiu dni po zabiegu;
  • pierwsze mycie głowy powinno nastąpić następnego dnia po przylocie. W tym celu należy ciągnąć po rekomendowane i zalecane w klinice preparaty, które będą odpowiednie i bezpieczne dla skóry. Zabieg należy wykonywać ostrożnie i bardzo delikatnie polewając skórę głowy, nie należy nic w nią wcierać, ani pocierać jej ręcznikiem; 
  • dopiero od ósmego dnia po zabiegu dopuszcza się możliwość używania szamponów i preparatów wspomagających wzrost włosów, które wskazują eksperci

Czego należy wystrzegać się po przeszczepie włosów?

  • Należy unikać bezpośredniej ekspozycji na działanie promieni słonecznych przez sześć miesięcy od wykonania zabiegu. Po tym czasie, dla bezpieczeństwa, należy używać kremu z filtrem SPF50 lub SPF30.
  • Nie powinno nosić się ciężkich przedmiotów, gwałtownie schylać ani wykonywać wyczerpującej pracy fizycznej.
  • Przez pierwsze dwa tygodnie należy bacznie uważać na skórę głowy, w szczególności na miejsca implantacji. Należy chronić głowę przed zadrapaniami, otarciami, uważać podczas wysiadania z auta i zabaw z dziećmi.
  • Należy spać w wygodnej pozycji, z lekko uniesioną głową.
  • Nie wolno wykonywać żadnych zabiegów fryzjerskich przez okres 6 miesięcy od dnia wykonania przeszczepu. Wykluczone jest farbowanie i obcinanie włosów, a także nakładanie nie rekomendowanych przez lekarzy odżywek. Wizytę u fryzjera najlepiej skonsultować z lekarzem.
  • Należy unikać palenia papierosów, picia alkoholu i aktywności seksualnej do czterech dni po zabiegu.
  • Powrót do uprawiania sportu i aktywności fizycznej możliwy jest po upływie dwudziestu jeden dni.

Przeszczep włosów a sport, czyli kiedy możemy zacząć ponownie ćwiczyć?

Jak już wiemy natychmiastowy powrót do uprawiana sportu w jakiejkolwiek byłby on postaci (zawodowej, amatorskiej czy profesjonalnej) po zabiegu przeszczepu włosów jest niemożliwy. Dzieje się tak z wielu przyczyn. Sport to ruch głowy, nieświadome, wielokrotne jej dotykanie. Podczas uprawiania sportu pocimy się, a wtedy bardzo często ocieramy dłonią pot z czoła, z twarzy. Okolice miejsca, w których był wykonywany przeszczep są wrażliwe i takich czynności należy zaprzestać, wykluczyć je. Sport to konieczność mycia włosów. Aktywność fizyczna to wzmożony wysiłek, wykonywanie siłowych ruchów, determinacja. W żadnym razie nie powinniśmy narażać skóry głowy na nacisk, ucisk, dotyk, pocieranie, możliwość uderzenia, upadku czy skaleczenia.

Niezwykle ważny dla prawidłowego procesu rekonwalescencji po przebytym zabiegu przeszczepu włosów jest właściwy przepływ krwi. Unormowany przepływ krwi, który pomaga chociażby w gojeniu się ran. Wysiłek powoduje proporcjonalny do obciążenia wzrost ciśnienia tętniczego skurczowego. Przedostanie się zbyt dużej ilości krwi do głowy i wzrost ciśnienia krwi w nowo operowanym obszarze, wypływa na ten obszar bardzo niekorzystanie, ponieważ może uszkodzić nowe mieszki włosowe.

Powrót do aktywności fizycznej powinien następować fazami po 21 dniach od wykonania zabiegu. W przypadku osób uprawiających sport zawodowo najlepiej uzgodnić z lekarzem odpowiedni czas powrotu do aktywności i treningów.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *