- Operacja nosa
-
przez MediTravel.pl
Operacja plastyczna nosa – czym jest, kiedy jest potrzebna, dlaczego warto ją wykonać za granicą?
Operacja plastyczna nosa to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów. Korekcje wykonuje się ze względów estetycznych, jak i medycznych. Operacja pozwala na likwidację garbatego lub krzywego nosa, leczy choroby zatok przynosowych oraz pozwala swobodniej oddychać. Istnieje wiele metod i powodów, dla których należy poddać się zabiegowi.
Operacja plastyczna nosa
Operacja plastyczna nosa przebiega jak zwykła operacja chirurgiczna. Podczas zabiegu poprawiany jest kształt szkieletu kostnego i chrzęstnego nosa. Operacja trwa około 2 godzin, wykonywana jest pod znieczuleniem ogólnym. Wyróżnia się totalną i wtórną korekcję. Totalna korekcja nosa wykonywana jest u osób, które do końca nie są zadowolonego z jego kształtu. Nos może być za szeroki, mocno zniekształcony, mieć skrzywioną przegrodę nosową lub być garbaty. Operacje zawsze wykonuje się u osób, które zakończyły proces dojrzewania, zakłada się, że po ukończeniu 15. roku życia. Dopiero wtedy można określić, jak finalnie wygląda szkielet i co dokładnie należy zoperować. Operację plastyczną nosa można wykonać dwoma metodami: zamkniętą i otwartą.
Operacja plastyczna nosa metodą zamkniętą
Podczas tego zabiegu wykonuje się nacięcia wewnątrz nosa celem uzyskania dostępu do kości i chrząstki wspierającej. Za pomocą tej metody można wykonać korekcję miękkich i twardych części nosa. Podczas operacji miękkich części ingeruje się w jego boczną część (chrząstka boczna i skrzydłowa). Nacięcia wykonuje się pod i między chrząstką oraz przez całą jej grubość. Część kostna nosa to twarde części. Tutaj zasięg jest ograniczony. Operacja plastyczna metodą zamkniętą ma wielu zwolenników, ponieważ w tym przypadku blizny pooperacyjne są niewidoczne, bo znajdują się od wewnątrz.
Operacja plastyczna nosa metodą otwartą
Podczas operacji chirurg wykonuje cienkie cięcie w kształcie litery W. Jest ono ułożone prostopadle do przegrody nosowej. W tym przypadku po cięciu pozostaje niewielka blizna. Jednak dużo więcej skomplikowanych operacji da się zrealizować za pomocą tej metody.
Co więcej, totalna korekta nosa nazywana jest osteotomią poczwórną. Oznacza to, że podczas zabiegu zmian dokonuje się w obrębie wszystkich tkanek, tj. tkanki chrzęstnej, kostnej i tej zlokalizowanej we wnętrzu przegrody nosowej.
Wtórna korekcja nosa
Przeprowadza się ją, gdy należy wykonać reoperację. Polega ona na powtórnej operacji nosa celem naprawy błędów związanych z pierwotnym zabiegiem. Korzystają z niej osoby, którym efekt operacji plastycznej się nie spodobał, lub podczas zabiegu tkanki nosa zostały zniekształcone, lub niewłaściwie ukrwione. Najczęściej wtórną korektę nosa wykonuje się w przypadku zapadłego czubka lub jego zbyt wysokiego zadarcia. Reoperację należy przeprowadzić po konsultacji z chirurgiem. Najwcześniej można ją wykonać po roku od daty pierwotnej operacji, ponieważ wtedy wszystkie tkanki zdążą się już zagoić.
Operacja plastyczna nosa- kiedy wykonać?
Operację plastyczną nosa wykonuje się ze względów estetycznych lub medycznych. Pod kątem estetycznym, celem operacji jest zmiana kształtu nosa, tak aby był zgrabny i proporcjonalny. Najczęściej polega na jego zmniejszeniu, likwidacji garba, czy asymetryczności. Często jest to również zmniejszenie dziurek w nosie, czy regulacja ich odległości. Możliwe jest również powiększenie nosa przy pomocy materiałów syntetycznych lub chrząstki pochodzącej najczęściej z ucha. Z kolei celem medycznej operacji jest jego rekonstrukcja lub likwidacja zniekształceń, które powstały pod wpływem wypadku, urazu, choroby, czy są wynikiem wad wrodzonych. Najczęściej wykonuje się wyprostowanie przegrody lub zmniejszenie przerośniętych małżowin nosowych.
Jakie są medyczne wskazania do korekcji nosa?
Przede wszystkim jest to objawowe skrzywienie przegrody nosowej. Samo jej skrzywienie nie jest podstawą, ale często przez nią pacjenci mają problemy z oddychaniem, chrapaniem w nocy, katarem i zapaleniem zatok. Rzadziej zdarza się, aby osoby z krzywą przegrodą nie odczuwały smaku, zapachu lub miały problem ze słuchem ze względu na utrudnione wyrównywanie ciśnienia między uchem środkowym i gardłem.
Wskazaniem do plastycznej operacji nosa są również ubytki, które powstały podczas wypadku lub doznanego urazu. Wtedy nos jest pierwotnie odtwarzany, a ubytki są wypełniane chrząstką lub implantem. Stanowi to też idealną okazję do nadania mu nowego kształtu, ponieważ jest ku temu okazja. Podczas rekonstrukcji, chirurg może również zdecydować o wyprostowaniu przegrody nosowej. Tak samo odbywa się operacja plastyczna nosa u osób, które urodziły się ze znacznymi ubytkami w tym obrębie. Są one albo nadbudowywane za pomocą implantów lub zwyczajnie usuwane. Wskazaniem do operacji nosa jest również aspekt psychologiczny. W ten sposób pacjent zyskuje lepszą samoocenę i pewność siebie.
Czy istnieją różne opcje nacinania?
Chirurdzy plastyczni używają dwóch różnych nacięć podczas operacji nosa. W procedurze otwartej wykonuje się małe nacięcie w kolumelli, cienkim pasku tkanki, który dzieli nozdrza na dole nosa. W zabiegu zamkniętym wszystkie nacięcia wykonuje się wewnątrz nosa, dzięki czemu nie ma widocznej blizny. Obie opcje są popularne. Z doświadczenia wynika, że komfort chirurga przy wybranym podejściu jest ostatecznie ważniejszy niż lokalizacja nacięcia.
Jak zmienia się budowa nosa po operacji?
Chirurg plastyczny może zmienić kształt nosa na dwa podstawowe sposoby. Pierwszy polega na usunięciu kości lub chrząstki w celu zmniejszenia rozmiaru, lub szerokości części nosa. Alternatywnie, chirurg może użyć przeszczepów chrząstki, aby dodać materiał, zwiększając rozmiar obszaru nosa. Chociaż wprowadzenie tych zmian w kształcie nosa może poprawić jego wygląd, chirurg może również zmienić wewnętrzną fizyczną strukturę nosa, aby złagodzić trudności w oddychaniu. Może to obejmować wyprostowanie skrzywionej przegrody lub usunięcie występów nosowych, które utrudniają oddychanie.
Dlaczego chirurg czasami łamie nos?
Aby osiągnąć pożądane rezultaty, czasami musimy złamać kości nosowe w sposób kontrolowany. Jest kilka powodów, dla których warto to zrobić i są one sprawdzane podczas konsultacji przedoperacyjnej. Chirurg może złamać kość nosową, aby wyprostować lub zawęzić kostną część nosa. Można to również zrobić w celu przywrócenia prawidłowego profilu po usunięciu garbu.
Czy zawsze konieczne jest pobranie chrząstki?
O pobraniu chrząstki decydują potrzeby pacjenta i chirurga. Nie jest to konieczne w przypadku wielu operacji nosa, ale w niektórych przypadkach może być wymagana dodatkowa chrząstka, aby powiększyć część nosa lub zrewidować poprzednią operację. W takich sytuacjach chrząstka jest pobierana z przegrody, ucha lub żeber. Przegroda, ściana chrząstki, która dzieli nozdrza, jest preferowanym źródłem dodatkowej chrząstki podczas operacji nosa.
Jak wygląda proces rekonwalescencji po operacji nosa?
Większość pacjentów bierze dwa tygodnie wolnego od pracy, aby wyzdrowieć. Często jednak zgłaszają, że czują się całkiem dobrze w ciągu tygodnia. Co dzieje się podczas procesu rekonwalescencji? Bezpośrednio po zabiegu wkładka zostaje umieszczona wewnątrz nosa. Bandaże lub szyna zakrywają nos, aby go podtrzymywać i chronić szwy. Przed powrotem do domu pacjent otrzymuje instrukcje dotyczące opieki pooperacyjnej. Informacje o wszelkich potrzebnych lekach oraz kiedy należy kontynuować wizytę u chirurga. Powinni spodziewać się noszenia szyny przez tydzień i mieć świadomość, że niektóre obrzęki i siniaki są normalne. Może również wystąpić duszność i tępy ból głowy. Najgorszy obrzęk ustępuje w ciągu pierwszych kilku tygodni, ale nierzadko obserwuje się stopniowe zmiany i okresy niewielkiego obrzęku w ciągu kilku miesięcy po operacji. W rzeczywistości może minąć nawet rok, zanim kontury nosa przyjmą stały stan.
Czy wiek jest problemem przy plastyce nosa?
Wraz z wiekiem zmniejsza się elastyczność tkanek, ale chirurdzy plastyczni mogą z reguły nadal uzyskiwać dobre wyniki podczas operacji nosa. Pacjenci muszą być wystarczająco dorośli, aby ukończyć rozwój twarzy, więc muszą mieć co najmniej 13 lat, ale nie ma absolutnych granic wieku.
Jakie czynniki mogą wpłynąć na wyniki zabiegu plastyki nosa?
Wszelkie czynniki, które mogą mieć wpływ na wynik operacji, zostaną zbadane i omówione podczas konsultacji przedoperacyjnej. Obejmują one ogólny stan zdrowia, jakość skóry i istniejące wcześniej problemy anatomiczne. Ogólnie rzecz biorąc, palacze. Osoby z niepełnym wzrostem twarzy i osoby z nierealistycznymi oczekiwaniami nie są najlepszymi kandydatami do operacji nosa.
Czy istnieją okoliczności, w których procedura plastyki nosa może być nierozsądna?
Istnieją okoliczności, które mogą sprawić, że poddanie się operacji nosa będzie nierozsądne. Wiele wcześniejszych operacji jest problematycznych, ponieważ utrudniają przewidywanie wyników każdej nowej operacji. Palenie i różne wcześniej istniejące problemy medyczne mogą sprawić, że każda operacja stanie się bardziej ryzykowna. Ponadto operacja nosa może nie być odpowiednim wyborem dla osób, które mają nierealistyczne oczekiwania lub osób, które są pod presją poddania się operacji.
Operacja plastyczna nosa – w Polsce czy za granicą?
W Polsce ceny zabiegów plastycznych nosa są zróżnicowane. Wahają się pomiędzy 10, a 25 tys. złotych. Wszystko uzależnione jest od problemu, stopnia skomplikowania operacji i ilości wizyt. Niestety, operacje plastyczne tak popularne na całym świecie, nie cieszą się takim samym powodzeniem w Polsce, dlatego poleca się je wykonywać za granicą. Co prawda, jest się z dala od domu, z drugiej strony kliniki w Czechach oferują wykonanie zabiegu znacznie taniej.
Cena plastyki nosa w Czechach zaczyna się już od 1999 €. Istnieje możliwość rozłożenia operacji mrna raty. Zagraniczne szpitale specjalizujące się w medycynie estetycznej oferują obsługę na najwyższym poziomie w języku polskim. Zatrudnieni są tam doświadczeni lekarze, którzy doradzą i przeprowadzą cały zabieg niemalże bezboleśnie. Zabieg przeprowadzany za granicą to niskie koszty, doświadczeni lekarze i kliniki z renomą. Meditravel.pl zajmuje się organizacją takich wyjazdów. Co więcej, w skład usług wchodzi darmowa konsultacja i pobyt w hotelu 3-gwiazdkowym. Taki wyjazd łączy w sobie zarówno to, co przyjemne, jak i konieczne.