wpływ krążenia krwi na wlosy
  • 2
  • 0

Krążenie krwi a wypadanie włosów

Osoby borykające się z nadmiernym wypadaniem włosów lub łysieniem poszukują powodów takiego stanu rzeczy. Często zadają sobie również pytanie, czy słabe krążenie krwi może wpływać na pogorszenie kondycji włosów. Faktem jest, że niskie ciśnienie krwi może mieć  z tym związek. Czy zdarza się to często? Czy można uniknąć takiego problemu?

Wpływ krążenia krwi na kondycje włosów

Niskie ciśnienie krwi może powodować niewystarczające dostarczanie tlenu i składników odżywczych do włosów. Nasz układ krążenia służy do transportowania tych substancji tam, gdzie jest to potrzebne po to, by cały organizm mógł funkcjonować prawidłowo. Jeśli system ten w jakikolwiek sposób zawodzi, a do komórek nie zostanie dostarczone to, czego potrzebują, efektem może być ich obumieranie. Mowa tutaj również o komórkach znajdujących się w mieszkach włosowych, które są odpowiedzialne za porost włosów.

Dlatego słabe krążenie krwi jak najbardziej może być powodem nadmiernej utraty włosów. Nieodpowiednio odżywione, pozbawione tlenu i substancji odżywczych mieszki włosowe spowodują większą łamliwość włosów, ich nieprawidłowy rozwój, a nawet intensywne wypadanie. Warto jednak mieć świadomość, że słabe krążenie krwi nie powoduje nagłej utraty włosów a ich stopniowe wypadanie, dlatego uniknięcie takiej sytuacji lub niedopuszczenie do jej wystąpienia jest jak najbardziej możliwe.

Jak walczyć ze słabym krążeniem krwi w skórze głowy?

Zbyt słabe krążenie krwi w obszarze skóry głowy może oznaczać tak zwaną miniaturyzację mieszków włosowych. Ta z kolei ma bezpośredni wpływ na zmianę rozmiaru włosów (ścieńczenie), spowolnienie lub zahamowanie ich wzrostu, a także łatwiejsze wypadanie. Efektem tego są włosy pozbawione objętości i gęstości w niektórych strefach. Czy jest sposób na zwiększenie krążenia krwi w skórze głowy?

Czynników mających wpływ na prawidłowe ukrwienie skóry głowy jest kilka. Jednym z nich jest nasza dieta. Osoby z nadwagą lub spożywające nadmierną ilość złej jakości tłuszczy są narażone na wystąpienie niedrożności naczyń krwionośnych, a także naczyń włosowatych. Odpowiadają one za prawidłowe dostarczanie krwi do mieszków włosowych. Warto również wiedzieć, że dieta obfitująca w sól także wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie naczyń krwionośnych, ponieważ zakłóca krążenie krwi.

Następnym czynnikiem, który znacząco wpływa na wypadanie włosów i ma związek z krążeniem krwi, jest stres. Proces ten można wyjaśnić w następujący sposób. W sytuacjach stresowych dochodzi do samoistnego obkurczenia naczyń krwionośnych. Warto zaznaczyć, że jest to całkowicie naturalna i odpowiednia reakcja naszego organizmu. Powoduje ona jednak ograniczenie dopływu do włosów tlenu i potrzebnych składników odżywczych. Dzieje się tak dlatego, że organizm niejako przekierowuje wszystkie dostępne zasoby tam, gdzie są one wtedy najbardziej potrzebne. Na liście tej nie znajdują się jednak włosy. Efektem tego jest osłabienie mieszków włosowych w wyniku niedoborów substancji odżywczych, pogorszenie kondycji włosów oraz ich wzmożone wypadanie. Łysienie tego typu nazywamy telogenowym i występuje ono okresowo. Obecnie jedynym skutecznym sposobem na leczenie łysienia telogenowego jest przeszczep włosów, który z pomocą Meditravel możesz zromanizować w Turcji.

Sposoby na poprawę ukrwienia skóry głowy

Sposobem na uniknięcie nadmiernego wypadania włosów spowodowanego słabym krążeniem krwi jest przestrzeganie powyższych zaleceń. Oprócz tego warto skorzystać z konsultacji profesjonalistów w gabinecie trychologicznym. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być zastosowanie odpowiedniego środka leczniczego.

Jednym z domowych sposobów, który może przyczynić się do poprawy krążenia krwi w obszarze skóry głowy, jest mycie włosów chłodną wodą. Ma ona wpływ na pobudzenie naczyń włosowatych, a tym samym ukrwienie skóry głowy. Nie warto jednak nadużywać tej praktyki i nie myć włosów np. lodowatą wodą, ponieważ może to przynieść skutego odwrotny od zamierzonego. Nie należy także myć włosów wodą gorącą. Powoduje to stany zapalne, które negatywnie wpływają na mieszki włosowe.

Masaż skóry głowy

W wielu poradnikach można przeczytać o masażu skóry głowy. Zalecamy jednak by podchodzić do tej praktyki z pewną ostrożnością. Pojawiają się głosy, że tego rodzaju masaż pobudza krążenie krwi i na dłuższą metę ogranicza wypadanie włosów, a nawet powoduje ich zwiększone odrastanie. Jednak nie w każdym przypadku masaż skóry głowy jest właściwy. Mowa tutaj, chociażby o podrażnionej, zaczerwienionej skórze głowy, której masaż może dodatkowo zaszkodzić i zaognić podrażnienie. Z kolei w przypadku intensywnie przetłuszczających się włosów masaż dodatkowo pobudza mieszki włosowe do pracy i wzmaga przetłuszczanie. Łojotok to również jedna z przyczyn nadmiernego wypadania włosów, dlatego warto mieć to na uwadze, by nie wpaść w tak zwane błędne koło. Oprócz tego warto mieć świadomość, że nie istnieją badania naukowe, które potwierdzałyby skuteczność masażu skóry głowy w przypadku osłabionego krążenia krwi.

Decydując się, mimo wszystko na masaż skóry głowy trzeba pamiętać o kilku zasadach, aby nie zaszkodzić sobie przy okazji. Przede wszystkim taki masaż nie może być zbyt intensywny. Trzeba go wykonywać za pomocą samych opuszków palców. Posiadacze długich paznokci muszą uważać, by nie uszkodzić naskórka. Ruchy powinny być powolne. Nie należy również zbyt mocno uciskać skóry głowy. Można wspomagać się specjalnymi akcesoriami lub wykorzystać ziołowe wcierki do skóry głowy pobudzające porost włosów.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *