- Przeszczep włosów
-
przez Redakcja MediTravel
Czy COVID i szczepienie przeciw koronawirusowi wpływa na wypadanie włosów?
Mimo że pandemia COVID-19 trwa już ponad rok, to nadal nie wiele wiemy o tym wirusie. Naukowcy wciąż badają, jakie skutki niesie za sobą zachorowanie na COVID-19. Już teraz lista możliwych powikłań jest bardzo długa. Znajdują się na niej nie tylko dolegliwości związane z układem oddechowym, ale także i problemy z włosami. Chińscy naukowcy odkryli, że jednym z najczęstszych długotrwałych objawów COVID-19 jest wypadanie włosów. Problem z łysieniem miało aż 359 z 1655 przebadanych pacjentów ze szpitala w Wuhan. Czym spowodowane jest wypadanie włosów przy COVID-19 i jak zaradzić temu problemowi?
Czy COVID-19 powoduje wypadanie włosów?
Nawet kilka miesięcy po przechorowaniu COVID-19 w organizmie mogą pojawić się powikłania. Określane są one mianem tzw. długiego ogona COVID -19. Jednym z takich powikłań po chorobie jest nadmierne wypadanie włosów. Problem ten zdiagnozowano u sporej liczby ozdrowieńców.
Badania w zakresie powiązania na linii wypadanie włosów – COVID-19 do tej pory przeprowadzane były w Chinach. Zostali nim poddani pacjenci szpitala Jin Yin-tan w Wuhan, mieście, w którym rozpoczęła się pandemia koronawirusa. Pół roku po wyjściu ze szpitala wskazali oni, że oprócz dolegliwości takich jak zmęczenie czy ból mięśni, cierpią na nadmierne wypadanie włosów. Problem ten zgłosiło 359 z 1655 z pacjentów, czyli 22% badanych osób. Powikłanie to jest o tyle istotne, że skarży się na niego dwukrotnie więcej ozdrowieńców niż na zaburzenia węchu czy problemy ze snem.
Problem z wypadaniem włosów po COVID-19 potwierdzają nie tylko badania chińskich lekarzy, ale i te przeprowadzane przez dr Natalie Lambert z Indiana University School of Medicine. Przebadała ona 1576 osób. Aż 27% z nich wspomniało, że zauważyło u siebie wypadanie włosów. Podobne wyniki uzyskali specjaliści z Belgravia Centre w Londynie, kliniki zajmującej się regeneracją włosów. Z ich danych wynika, że u 64 proc. mężczyzn i 38 proc. kobiet, u których zdiagnozowano łysienie telogenowe, przyznało, że w ciągu ostatnich miesięcy doświadczało objawów związanych z COVID-19.
Dlaczego włosy wypadają po COVID-19?
Lekarze nie są jeszcze w stanie wskazać jednoznacznej przyczyny wypadania włosów po COVID-19. Wskazują, że podłożem może być zarówno stres wynikający z zarażenia koronawirusem, jak i choroby włosów pojawiające się w następstwie zakażenia.
Naukowcy z Amerykańskiej Akademii Dermatologii (AAD) wskazują, że wypadanie włosów po koronawirusie to tzw. łysienie telogenowe. Ten typ łysienia wiąże się ze skróceniem fazy wzrostu włosa i tym, że duży procent mieszków włosowych przedwcześnie przechodzi w stan spoczynku.
Łysienie telogenowe po COVID-19 może wynikać z tego, że zachorowanie na nieznany do tej pory wirus sprzyja wystąpieniu silnego stresu i przez wiele osób postrzegane jest jako traumatyczne przeżycie. Dodatkowo choroba wiąże się z długotrwałym osłabieniem organizmu, stanami podgorączkowymi, niedoborami składników odżywczych, a także stosowaniem leków. Wszystkie te czynniki sprzyjają pojawianiu się łysienia telogenowego.
Warto tu jednak zaznaczyć, że wielu trychologów już teraz wskazuje, że COVID-19 może powodować nie tylko łysienie telogenowe, ale i plackowate. W jego wyniku atakowane są mieszki włosowe. Objawem łysienia plackowatego jest wypadanie włosów i tworzenie się na skórze nieestetycznych plam. Powodem tego typu łysienia po COVID-19 ma być reakcja autoimmunologiczna w efekcie, której organizm niszczy własne mieszki włosowe.
Utrata włosów COVID 19 – trwały czy tymczasowy problem?
Łysienie telogenowe po COVID-19 jest skutkiem, który nie pojawia się od razu po zarażeniu. Zazwyczaj diagnozuje się go u ozdrowieńców po 2-5 miesiącach od wystąpienia przyczyny. Niestety wypadanie włosów z przyczyn telogenowych jest problemem długotrwałym. Leczenie jest długie, a często to przeprowadzane w domach czy gabinetach kosmetycznych nie przynosi wyraźnych efektów. Z łysieniem teleogenowym można walczyć od kilku do kilkunastu miesięcy.
Długotrwałe będzie też leczenie łysienia plackowatego. Przy czym w jego wypadku nadal nie ma 100% pewności, że jakkolwiek metoda będzie całkowicie skuteczna.
Jak sobie radzić z wypadaniem włosów po COVID-19?
Aby ograniczyć wypadanie włosów po COVID-19, należy zadbać o odpoczynek i regenerację po chorobie. Wypoczęty organizm będzie o wiele łatwiej i szybciej wracał do sił. W czasie rekonwalescencji ważne jest także zadbanie o właściwą dietę. Jest to bardzo ważne, ponieważ wyniszczony chorobą organizm często boryka się z niedoborami składników odżywczych. Na nadmiernie wypadające włosy pomoże jadłospis bogaty w cynk, żelazo, miedź, selen, witaminy z grupy B. Warto też zadbać o odpowiednią pielęgnację. Powinna ona obejmować regularne używanie szamponów, odżywek i masek z biotyną, kwasem hialuronowym, kolagenem, koenzymem Q10, minerałami, witaminami z grupy B, A, C i E. W przypadku, gdy włosy wypadają intensywnie, dobrym pomysłem jest wizyta u dermatologa lub trychologa.
Przeszczep włosów po COVID -19
Leczenie wypadania włosów po koronawirusie objąć może również przeszczep. Pomoże on w przypadku, gdy powikłaniem jest łysienie telogenowe. Takie zabiegi w Turcji wykonywane są już od dawna i cieszą się dużym zainteresowaniem, a także bardzo dużą skutecznością. Jeśli jesteś zainteresowany transplantacją włosów po COVID-19 możesz skorzystać z pomocy Meditravel. Służymy pomocą w zakresie organizacji wyjazdu do Turcji. Pierwszym krokiem do odzyskania bujnej czupryny po koronawirusie jest wstępna konsultacja, którą w Meditravel możesz odbyć online.
Wypadanie włosów po szczepieniu na COVID -19
Aby poradzić sobie z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 niemal wszystkie rządy narodowe wprowadziły program szczepień. Ma on zatrzymać fale zarażeń i sprawić, że chorobę będzie się przechodzić łagodniej. Lżejszy przebieg COVID-19 ma również zmniejszyć ryzyko wystąpienia długofalowych skutków ubocznych. Sama szczepionka budzi jednak wiele obaw. Jedną z nich są oczywiście skutki uboczne jej przyjęcia. Pacjenci obawiają się, że przyjęcie preparatu będzie potęgować objawy choroby i powikłania po niej takie jak nadmierne wypadanie włosów.
Oficjalnie NOP nie potwierdza jednak, że szczepienie może wywoływać łysienie. Na takie skutki szczepionek nie wskazują również badania naukowe. Te mówią tylko, że po szczepieniu może pojawić się ból, zaczerwienienie w miejscu iniekcji, podwyższona temperatura, ból głowy, mięśni i dreszcze, zmęczenie, wysypka, bóle kończyn i stawów, powiększenie okolicznych węzłów chłonnych, nudności, wymioty. O takich skutkach ubocznych szczepionek można przeczytać również w oficjalnych informacjach producentów preparatów.