- Przeszczep włosów
-
przez Redakcja MediTravel
Jak poprawnie wykonać masaż skóry głowy?
Masaż skóry głowy to rytuał, którym powinny zainteresować się szczególnie osoby borykające się z wypadaniem włosów oraz łysieniem. Działa również kojąco i odprężająco, dlatego może być traktowany jako rytuał korzystnie wpływający na nasze zdrowie. Jak powinien wyglądać poprawny masaż skóry głowy?
U kogo masaż skóry głowy sprawdzi się najlepiej?
Masowanie skóry głowy to rytuał polecany osobom posiadającym normalną lub suchą skórę głowy. Jeśli twoja skóra głowy ma skłonność do przetłuszczania to, niestety masaż skóry głowy może być powodem jeszcze większej produkcji sebum. Jest to spowodowane uciskiem i pobudzaniem gruczołów łojowych do jeszcze intensywniejszej pracy. Czy to oznacza, że osoby z tłustą skórą głowy powinny całkowicie zrezygnować z tego rodzaju masażu? Niekoniecznie. Warto spróbować wykonywać go zaraz przed myciem lub w trakcie tej czynności.
Przeciwwskazaniem do masażu skóry głowy są również wszelkiego rodzaju podrażnienia i stany zapalne. Jeśli twoja skóra głowy jest mocno uwrażliwiona, zaczerwieniona, cienka lub odczuwasz jej pieczenie, najlepiej wstrzymać się z masażem aż do czasu wygojenia naskórka.
Jakie korzyści przynosi masaż skóry głowy?
Niezwykłą moc masażu odkryto już bardzo dawno temu. Od zawsze doceniano jego relaksujące i odprężające właściwości. Wykorzystywano go również do niwelowania dolegliwości bólowych takich jak uciążliwe migrenowe bóle głowy.
Dziś każda włosomaniaczka wie, że to istotny element pielęgnacji. Wzmacnia on bowiem cebulki włosów i stymuluje wzrost włosów. Efektem tego jest zagęszczona fryzura i mniej widoczna łysina. Magiczna moc masażu tkwi w jego złuszczających i pobudzających krążenie właściwościach.
Poprawnie wykonany masaż skóry głowy potrafi usuwać różnego rodzaju napięcia zlokalizowane w okolicach szyi, barków, karku lub szczęki. To doskonały sposób na relaks po ciężkim i stresującym dniu w pracy. Warto wiedzieć, że taki masaż można wykonać np. w dobrym salonie fryzjerskim, salonie spa, czy u kosmetyczki. Każdy z nas może go również wykonywać samodzielnie, w domu. Wystarczy sięgnąć po odpowiednie gadżety, ale tak samo dobrze sprawdzą się same dłonie.
Najlepsze efekty można osiągnąć dzięki regularności. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, to taką przyjemność można serwować sobie nawet codziennie. Osoby, które zmagają się z łysieniem, powinny stosować taki rytuał na co dzień.
Co jest potrzebne do wykonania masażu skóry głowy?
Do wykonania przyjemnego i skutecznego masażu nie są potrzebne żadne specjalne przyrządy, co nie oznacza, że nie można ich używać. Klasyczne masażery czy kosmetyki w postaci wcierek do skóry głowy mogą być użyteczne i dodatkowo uprzyjemniać cały rytuał. Na początek jednak z powodzeniem wystarczą same dłonie.
Masaż skóry głowy krok po kroku
1. Przed przystąpieniem do masażu należy umyć dłonie.
2. Dobrze, jeśli paznokcie nie są zbyt długie, gdyż zabieg mógłby zakończyć się wtedy podrażnieniem lub zadrapaniem.
3. Masaż można wykonać na sucho lub na mokro podczas mycia głowy, będąc w wannie lub pod prysznicem.
4. Masowanie należy rozpocząć od czoła i przesuwać dłonie powoli w kierunku karku.
5. Ruchy powinny być okrężne z jednoczesnym, lekkim naciśnięciem. Nie wolno dociskać dłoni zbyt mocno! Wystarczą same opuszki palców.
6. Podczas masażu można używać ulubionego olejku lub wcierki do włosów, jednak nie jest to konieczne.
7. Wykorzystując do tego rytuału narzędzia masujące w postaci masażera lub szczotki trzeba zachować ostrożność, ponieważ wyczucie nie jest wtedy zbyt precyzyjne, a to już krok do podrażnienia skóry.
Indyjski masaż skóry głowy
Według medycyny indyjskiej masaż skóry głowy powoduje nie tylko odżywienie i wzmocnienie pasm, ale także relaks i odprężenie całego ciała. Według Ajurwedy to właśnie na głowie gromadzą się wszelkie napięcia i złe emocje, które negatywnie wpływają na całe ciało i nasze samopoczucie. Złość i stres powoduje sztywnienie mięśni, w tym tych na głowie, co z kolei może powodować odczucia bólowe w tym migreny.
Ajurwedyjski masaż skóry głowy to poszerzony rytuał, który obejmuje także twarz, szyję, ramiona i barki. Powolne, ale intensywne ruchy skutecznie wyciszają, niwelują napięcia i dzięki temu pozwalają pozbyć się bólu głowy. Nie jest to jednak zwykły masaż, który możemy wykonać samodzielnie w domowym zaciszu. Decydując się na taki masaż w domu, trzeba poprosić o pomoc bliską osobę. Rozwiązaniem jest także skorzystanie z profesjonalnej pomocy masażysty.
Kiedy można zaobserwować efekty masażu skóry głowy?
Uczucie wyciszenia i relaksu po wykonanym masażu skóry głowy widoczne są niemal od razu. Ciało staje się bardziej rozluźnione a mięśnie wokół głowy odprężone.
Po kilku tygodniach regularnego masowania skóry głowy zauważyć można znaczną poprawę kondycji włosów, a zwłaszcza redukcję ich wypadania. Z kolei po 2-3 miesiącach pojawiać mogą się pierwsze baby hairy, czyli malutkie, odrastające włoski widoczne szczególnie po umyciu głowy. Z czasem widoczne stanie się większe zagęszczenie włosów, czyli najbardziej pożądany efekt tego typu masażu.
Zdarza się, że zaraz po rozpoczęciu regularnego stosowania masażu skóry głowy widoczne będzie wzmożone wypadanie włosów. Jest to jednak całkowicie normalny objaw, ponieważ masaż pomaga szybciej pozbyć się starych lub osłabionych włosów, które w najbliższym czasie i tak by wypadły.
Warto pamiętać, że w sytuacji, gdy przy regularnym stosowaniu masaż skóry głowy nie przynosi żadnych efektów, a włosy wciąż nadmiernie wypadają, warto skonsultować się z lekarzem i wykonać podstawowe badania, by znaleźć przyczynę wzmożonej utraty włosów. Na darmową konsultację możesz zgłosić się do Meditravel. W przypadku, gdy konsultacja wskaże na problem z łysieniem, możesz skorzystać z naszej oferty wyjazdów do Turcji w celu transplantacji włosów.