Jak dbac o wlosy jesienia i zima scaled
  • 871
  • 0

Jak dbać o włosy jesienią i zimą?

Jak dbać o włosy gdy w okresie jesienno-zimowym cały organizm jest osłabiony? Nic więc dziwnego, że włosy zaczynają wypadać, łamią się i tracą blask. W Polsce zimniejsze pory roku są prawdziwym utrapieniem dla organizmu. W tym czasie należy odpowiednio zadbać o włosy. Można zafundować im domowe spa, posiłkować się suplementami diety i odpowiednimi zabiegami fryzjerskimi. Jakie sposoby są najskuteczniejsze i co robić, jeśli nie działają?

Jak dbać o włosy w domowym zaciszu ?

Naturalne składniki stanowią pierwszy krok w walce o piękne i gęste włosy. Dla wielu osób jest to nie lada zaskoczenie, ile pomocnych produktów znajduje się w domowej kuchni. Z których warto korzystać?

Wcierka z czosnku

Rzadko słyszy się, aby czosnek miał takie działanie. Fakt, dobrze działa na organizm, pomaga w stanach przeziębienia, ale jak widać- nie tylko. Dzięki właściwościom bakteriobójczym oczyszcza skórę głowy z nagromadzonych bakterii, które mogą być powodem nadmiernego wypadania włosów. Co więcej, w swoim składzie zawiera organiczne związki siarki, które stymulują włosy do wzrostu. W jaki sposób przygotować wcierkę? Należy rozdrobnić kilka ząbków czosnku, a następnie wetrzeć w skórę głowy. Trzeba ją pozostawić na skórze przez około 30 minut. Po tym czasie należy dokładnie umyć włosy. Stosowanie wcierki raz w tygodniu przynosi pożądane efekty. 

Odżywka na bazie jajek

Domowa odżywka wykonana jest na bazie żółtek jaj jest skuteczna w walce z wypadaniem włosów. W zależności od efektów, jakie są wymagane, żółtka można połączyć z oliwą, olejem rycynowym i miodem. Każdy z tych składników inaczej wpływa na stan i kondycję włosów. Oleje nawilżają i regenerują włosy, dodając im połysku. Z kolei miód dzięki swym wyjątkowym właściwościom odżywia skórę głowy i wygładza włosy. Tak przygotowaną maskę nakładamy na skórę i włosy, następnie zaleca się nałożyć foliowy czepek i owinąć głowę turbanem z ręcznika. Po około 30 minutach ręcznik należy zdjąć, a włosy umyć jak zawsze. Odżywka regeneruje skórę głowy oraz nawilża i odżywia włosy. 

Sok z czarnej rzepy

Sok z czarnej rzepy potrafi zdziałać cuda na skórze głowy. Nie może być on zrobiony z proszku lub być zakupiony w sklepie jako gotowy produkt. Sok powinien pochodzić ze świeżego warzywa, najlepiej jakby był zrobiony w sokowirówce. Jeżeli nie ma takie możliwości, rzepę można zetrzeć na tarce o małych oczkach, a następnie ją przesączyć przez gazę lub ściereczkę. Sok należy wetrzeć w skórę głowy i nałożyć na całą długość włosów. Po upływie 30 minut należy umyć głowę tak jak zawsze. Rzepa ma właściwości regenerujące, co służy zniszczonym włosom. Co więcej, pobudza krążenie, wpływa to pozytywnie na prawidłową pracę cebulek, dodatkowo przyspieszając wzrost włosów. 

Masaż skóry głowy

Domowy masaż można wykonać w domowym zaciszu. Nie potrzeba do niego żadnych specjalnych przyrządów, jedyne co jest konieczne to chwila wolnego czasu. Masaż skóry głowy pobudza krążenia, pozytywnie wpływając na wzrost włosów. Dodatkowo pozwala na usunięcie obumarłego naskórka zalegającego na skórze głowy. Masaż można wykonać podczas mycia włosów lub na sucho. Zaleca się drugi sposób, ponieważ czynność może prowadzić do przetłuszczania się włosów. Masaż powinien trwać około 3-5 minut. Dłońmi należy wykonywać symetryczne okrężne ruchy, przesuwając je od czoła w stronę karku. Skóry głowy nie wolno drapać ani mocno pocierać, całość powinna być wykonana delikatnie przy pomocy opuszków palców. 

Jak dbać o włosy przy pomocy ziół i witamin ? Jakie stosować aby powstrzymać wypadanie włosów ?

Witaminy nie tylko hamują wypadanie włosów. Pozytywnie wpływają na ich porost, zatrzymują siwienie i nadają połysk. Z drugiej strony ich niedobór odzwierciedla kondycja włosów. Bez nich stają się kruche, matowe i szybciej wypadają. Należy pamiętać, że dieta ma istotny wpływ na odżywienie włosów, jednak to nie wszystko. Nieocenione są również witaminy, które należy przyjmować w tym celu. Przede wszystkim za stan włosów odpowiada witaminy A i E. Ich niedobory sprawiają, że włosy stają się suche i łamliwe. Witamina A odpowiada za rogowacenie komórek macierzy włosa. Przez to mogą one nadmiernie wypadać i być łamliwe. Można ją przyjmować zarówno w postaci retinolu, jak i beta-karotenu. Z kolei witamina E stanowi ochronę przed wolnymi rodnikami. Co więcej, wspomaga prawidłowe krążenie i pobudza cebulki włosów do prawidłowego działania.

Kolejną bardzo ważną witaminą jest witamina D.

W Polsce szacuje się, że każdy człowiek ma jej niedobory, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, a badania wskazują, że hamuje ona procesy łysienia. Stymuluje również wzrost włosa – pozytywnie wpływa na geny, które odpowiadają za ich porost, tym samym hamując ich nadmierne wypadanie. Z kolei niedobory witaminy H, powszechne zwanej biotyną niekorzystanie wpływają na włosy, powodując ich wypadanie. Chcąc uniknąć nadmiernej utraty włosów, warto ją suplementować. Zawarta jest w nasionach słonecznika, migdałach, a także w kapsułkach. Przeciwko nadmiernemu wypadaniu włosów działają również witaminy z grupy B. Nie tylko stymulują włosy do wzrostu, ale także oddziałują na ich ogólną kondycję. Na wypadanie włosów zaleca się suplementację witaminy B2 i B6. 

Jak dbać o włosyZabiegi fryzjerskie na wypadanie włosów

Fryzjer kojarzy się jedynie z podcinaniem końcówek, robieniem fryzur i farbowaniem. Jednak w ich ofercie znajduje się szereg zabiegów pielęgnacyjnych, których zadaniem jest ograniczenie wypadania i wzmocnienie pasm włosów. Najprostszym zabiegiem jest fryzjerska sauna na włosy. W trakcie czynności na skórę głowy działa nieco wyższa temperatura. Dzięki temu otwierają się łuski włosów i zostaje pobudzone krążenie. Podczas zabiegu uzyskuje się optymalny poziom wilgotności, który pozwala na efektywniejsze wchłanianie składników odżywczych przez skórę. Wystarczy tylko kilkanaście minut, aby poprawić ukrwienie w okolicach włosów, a także działanie kosmetyków.

Kolejnym zabiegiem służącym walce z wypadaniem włosów jest jonoferaza. Podczas zabiegu na skórę głowy działają prądy galwaniczne, które pobudzają przemiany komórkowe i ukrwienie skóry. Zabieg polecany jest szczególnie w okresie jesienno-zimowym, ponieważ ogranicza wypadanie włosów, hamuje łysienie i ogranicza łojotok. 

Kolejnym podobnym zabiegiem jest elektrostymulacja.

Podczas tej czynności wykorzystuje się prądy d’Arsonvala- jest to promieniowanie o wysokiej częstotliwości drgań, wysokim napięciu i niskim natężeniu. Podczas zetknięcia skóry głowy z drganiami, następuje wyładowanie elektryczne i wytwarza się ozon o właściwościach dezynfekujących, bakteriobójczych i przeciwzapalnych. Dzięki elektrostymulacji skóra zostaje pobudzona, cebulki włosów zaczynają intensywniej pracować, a stany zapalne są likwidowane. Głównie polecana jest osobom, którym nadmiernie wypadają włosy. 

Kolejnym zabiegiem, który może pomóc w nadmiernym wypadaniu włosów, jest infuzja tlenowa skóry głowy.

Działanie całego procesu oparte jest na właściwościach tlenu w formie cząsteczkowej. Polega ona na przekazaniu skórze głowy tlenu i skoncentrowanych składników odżywczych. Zabieg wpływa na ukrwienie skóry i jej odżywienie. Skutecznie ogranicza wypadanie włosów, wzmacnia i nawilża skórę głowy, a także dokładnie ją oczyszcza z obumarłego naskórka, łoju, czy zalegających resztek kosmetyków. Infuzja tlenowa skóry głowy wykonywana jest w kilku seriach. Serie wykonywane są średnio co 2 tygodnie, a jednorazowy zabieg nie trwa dłużej niż 30-40 minut. Jest to zabieg, który korzystnie wpływa na wzrost włosów, a także pomaga wszystkim, którzy borykają się z chorobami skóry głowy. 

Co, jeśli nic nie pomaga na wypadanie włosów? 

W przypadku, gdy zostały wykorzystane wszystkie opcje, zaleca się wizytę u trychologa. Być może problem leży głębiej i nie jest to tylko jesienno-zimowe osłabienie. Łysienie może być spowodowane chorobą lub uwarunkowaniami genetycznymi. Osoby borykające się z nadmiernym wypadaniem włosów powinny rozważyć przeszczep włosów. Jest to zabieg, który pozwala cieszyć się bujna czupryną i zapomnieć o zakolach. Gdzie go najlepiej przeprowadzić?

Tutaj nie ma prostej odpowiedzi. Chociaż polskie kliniki proponują już przeszczep włosów, to mają one o wiele mniej doświadczenie niż zagraniczne jednostki. Ponieważ do korzystania z ich usług zniechęcają też wysokie ceny, co więcej optymalnym rozwiązaniem jest na przykład skorzystanie z opcji przeszczepu włosów za granicą. Jedne z najlepszych centrów medycznych specjalizujących się w tej tematyce działają w Turcji. To właśnie z nimi współpracuje Meditravel.pl oferując zabiegi transplantacji włosów. O tym, jak wygląda procedura kwalifikacji do zabiegu i on sam dowiesz się na https://bestclinics.pl/

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *