- Przeszczep włosów
-
przez MediTravel.pl
Wpływ palenia papierosów na transplantację włosów
Nikotyna powoduje stwardnienie i zwężenie naczyń krwionośnych. W czasie zabiegu transplantacji włosów może dojść do długotrwałego krwawienia. Dwutlenek węgla zmniejsza zdolność krwi do transportu tlenu i może osłabić gojenie się ran pacjenta a także przedłużyć proces gojenia. Jeśli skóra dłużej się goi istnieje znacznie większe ryzyko infekcji. W efekcie dochodzi nie tylko do problemów z gojeniem się rany, ale i zwiększeniem prawdopodobieństwa powstania większej blizny.
Według lekarzy zajmujących się przeszczepami włosów palenie zwiększa również ryzyko martwicy skóry. Skala tego problemu jest tym większa, im więcej papierosów pacjent palił w przeszłości. Badania naukowe dowiodły, że palacze, którzy przeszli operacje wymagające wycięcia znacznych obszarów skóry (np. wycięcie fragmentów skóry w okolicy potylicznej) są narażeni na znacznie większe ryzyko martwicy skóry po zabiegu przeszczepu włosów.
Skutkiem palenia papierosów jest także obniżony dostęp tlenu i składników odżywczych, co może wpłynąć na przyjęcie się przeszczepionych włosów. Według lekarzy Clinicany, będzie to w dużej mierze zależało od pacjenta i tego, czy jest chronicznym, długoterminowym palaczem.
Należy zaznaczyć, że jest wielu palaczy, którzy cieszą się pozytywnymi wynikami przeszczepu włosów. Jednakże w wyniku dostarczania do organizmu dużych dawek nikotyny zawsze istnieje ryzyko obniżenia gęstości włosów a w konsekwencji uzyskanie gorszego efektu po zabiegu niż osoby niepalące.
Wytyczne dotyczące palenia przed i po transplantacji włosów
Lekarze Clinicany zalecają pacjentom powstrzymanie się od palenia papierosów około tydzień przed i dwa tygodnie po zabiegu transplantacji włosów.
Idealnie, jeśli pacjent może przestać palić na kilka miesięcy przed i po zabiegu aby zoptymalizować wyniki przeszczepu.